Necil Nedimoğlu’nun Uyarısına Yanıt Geldi

İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Uluslararası Sergiler Bürosu Başkan Yardımcısı Nedimoğlu'nun uyarılarını değerlendirdi


İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Uluslararası Sergiler Bürosu Başkan Yardımcısı Nedimoğlu'nun uyarılarını değerlendirdi

İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ)

İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım Daire Başkanı Necil Nedimoğlu'nun yaptığı "EXPO'yu istiyorsanız yer sorununu çözün" şeklindeki uyarıyı değerlendirdi. Kocaoğlu, Nedimoğlu'nun "İnciraltı sorununu çözmeden 2020 yarışını kazanmanız zor" sözlerinin doğru olduğunu, bu gerçeği daha önce kendisinin de çeşitli platformlarla defalarca dile getirdiğini söyledi. Vali Kıraç ise, İnciraltı'nın imar planlarına Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve bir alışveriş merkezi tarafından açılan davanın İzmir'in EXPO şansını azaltmayacağını dile getirdi.

ALTERNATİF YER
İnciraltı'ndaki hukuki sorunun, adaylık sürecini olumsuz yönde etkileyeceğine inanmadığını belirten Vali Kıraç, "EXPO 2020'nin düzenleneceği alan için İnciraltı dışında alternatif bir yer düşünmüyoruz. Ancak ben oradaki hukuki sorunun çözüleceğine inanıyorum. Demokratik ülkelerde sorunlar çözümsüz değildir. Burası bir hukuk devleti. Elbette davalar açılabilir. Yapılan plana itirazlar olabilir. O itirazların gerekçelerine bakılıp varsa eksiklikler giderilebilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hükümetimiz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi oranın yeni planlamasına dönük çalışmalarını destekliyoruz. EXPO 2020 adaylığı ile ilgili irademizde de bir kesinti yok" diye konuştu.
İnciraltı Tabiatını Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Ekrem Şen'in, bölge ile ilgili açılan davaya Büyükşehir ve Balçova belediyelerinin de müdahil olması yönündeki çağrısını da değerlendiren Kıraç, "Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi davaya müdahil olursa iyi olur. İşin asıl takipçisi Büyükşehir Belediyesi. Bu konuları Büyükşehir adına bu kadar çok takip ediyoruz. O planın uygulayıcısı kim olacak? Elbette Büyükşehir Belediyesi olacak" şeklinde konuştu.
EXPO 2020'ye müracaat etmek için kırılma noktasının İnciraltı'nın planlanması olduğunu savunduğunu belirten Başkan Kocaoğlu ise Nedimoğlu'nun sözleriyle ilgili şu açıklamayı yaptı: "EXPO 2015'te yola 'Sağlık' temasıyla çıkmıştık. Yarışı kaybetsek de, kentin yerel yönetimi olarak özellikle çevre ve altyapı çalışmalarımızda, sanki 2015'i düzenleyecekmiş gibi çalışmaya devam ettik. AB standartlarında ileri biyolojik yöntemlerle yapılan atık su arıtma tesislerimizle Türkiye'ye örnek olduk. Toplu ulaşım projelerimizle de çok yakında örnek gösterilen bir kent olacağız. EXPO bize uzak değil, her zaman ipi göğüsleyebiliriz. Ancak resmi başvuru için özellikle İnciraltı'nın planlanması konusunun aydınlığa kavuşması gerekiyor. 2020 adaylığı için gittiğimiz EXPO delegeleri '2015 için gösterdiğiniz yerin planlamasını bitirdiniz mi?' diye sorduğunda, göğsümüzü gere gere 'Evet bitirdik, hazırız' diyebilmeliyiz. Dolayısıyla burada kırılma noktası İnciraltı'dır. Biz bu sorunu çözüp İzmir'i EXPO 2020'nin en güçlü adayı yapacağımıza inanıyoruz."

BÜTÜN OLMALI
"Planda bütünlük olmadığı için dava açtık" diyen Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, "Kenti bir bütün olarak düşünmek gerekiyor. İnciraltı, birileri için turizm alanı, birileri için EXPO alanı ve birileri için de kentsel kullanım alanı olarak görüldüğü sürece bu kaos çözülmez. Kentin planlı olma anlayışına ihtiyacı var. Bu kent İnciraltı'nı ne olarak görüyorsa bunun kararını vermeli" dedi.

Kaynak: Yeni Asır – 13.01.2011 {nomultithumb}