İNCİRALTI TAKİPTE

İzmir Barosu avukatlarından Senih Özay, Dışişleri Bakanlığı, EXPO 2015 Yönlendirme Kurulu ve valiliğe mektup yazarak, EXPO’nun İnciraltı’nda yapılacağı yönündeki kararın metnini istedi.
Özay, ''Basında sürekli olarak İnciraltı ön plana çıkarılıyor. Ortada kesinleşmiş bir karar olup olmadığını ise kimse bilmiyor. Biz de bu kentte yaşayan bir grup avukat olarak dava açabilmek amacıyla kesinleşen bir karar varsa onu istedik'' dedi.
İnciraltı’nın, ‘İzmir Kentsel Nazım İmar Planı’nda tarım alanı olarak gösterildiğini belirten Özay şunları söyledi:
''İnciraltı, İzmir’in ranta açık olan en sıkıntılı bölgesi. Bu bölge hakkında geçmişte alınmış çok sayıda SİT kararı var. EXPO’nun, İnciraltı’nda yapılması demek tamamına yakını özel mülkiyet olan bir alanın kamulaştırılması anlamına geliyor. Bu hem büyük bir yük getirecek hem de açılacak çok sayıda dava olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırma bedelinin altından sıyrılabileceğini düşünmesi gerçekçi değil. Hele İspanya’da yapılan EXPO’ya 15 milyar dolar harcandığını düşünürsek, bu miktarda bir paranın sadece İnciraltı’nı değil, İzmir’in tamamını çok fazla değiştireceği gerçeğini unutmamamız gerekiyor.''

Milliyet Ege – 17.03.2007{nomultithumb}