İNCİRALTI, EXPO TALANINA AÇILACAK

AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, EXPO’nun İnciraltı’nda yapılacağını açıkladı. Meslek örgütleri, karara tepki gösterirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hükümetin kararına destek verdi.

EXPO üzerine başlayan tartışma, şimdi de yer üzerine yürütülüyor. Hükümet, EXPO için, İnciraltı’nda karar kıldı. AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, hükümetin İnciraltı’nda karar kıldığını belirterek, “Bu işi bilenler, İnciraltı’nın biçilmiş kaftan olduğunu ifade etti. Özel mülkiyet az. İnciraltı olmazsa EXPO yapılamaz” dedi.

Meslek örgütlerinin karşı çıktığı hükümetin İnciraltı planına, Büyükşehir Belediyesi’nden destek geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "EXPO, hukuki problemlerin çözülmesi kaydıyla her yerde yapılabilir" dedi. İnciraltı konusunda görüşlerini açıklayan Kocaoğlu, Expo 2015'in İnciraltı'nda yapılmasına karşı olmadığını belirterek, "Biz, Yarımada’yı tetikleyecek bir yerde yapılmasını istiyoruz. İnciraltı da bu tanıma uyuyor. Göreve geldiğimden bu tarafa İnciraltı’nın planlanmasını savunuyorum" diye konuştu. İnciraltı'nın yeniden planlanmasından yana olduğunu belirten Belediye Başkanı, "Ben 2,5 senedir uğraşıyorum. Yasal kısıtlardan dolayı yol bulamadım ve planlayamadım, EXPO sayesinden bir planlama olabilir" dedi.

EXPO’nun İnciraltı’nda yapılması planını, “bölgenin imara açılması” olarak değerlendiren meslek örgütleri ise, karara tepki gösteriyor. Meslek örgütleri, daha önce yaptıkları açıklamalarda, EXPO için İnciraltı’nın seçilmesi durumunda, konuyu yargıya taşıyacakları uyarısında bulunmuştu.

Demokrat Radyo 10 Mart 2007 / Cumartesi