İNCİRALTI AYAKLANDI

HALK, HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATACAK
Yapılaşmaya kapalı olan ancak EXPO için önerilen bölgedeki arazi sahipleri isyan bayrağı açtı. ''Biz imar izni istiyoruz'' diyerek eylem planı hazırladı…

 Milliyet EGE – 06.03.2007{nomultithumb}

Ortalık hareketlendi
İZMİR’İN yarası İnciraltı’nda hareketli günler başladı. 1991’de ''turizm merkezi'' ilan edilen, halen geniş kesimi ''tarım arazisi'' ya da ''doğal koruma altında'' tutulan ancak imar planı olmayan bölgenin bu kez EXPO alanı olarak önerilmesi 3 bine yakın mülk sahibinin tepkisini çekti.

Binlerce ağaç kurudu
İNCİRALTI-Bahçelerarası Derneği’nin girişimiyle toplantı düzenlendi. Vatandaşlar, borlu su yüzünden kuruyan binlerce narenciye ağacını resmi kurumlardan izin alarak kesmek zorunda kaldıklarını belirtti. Halk, ''Burada tarım bitti'' diyerek ellerindeki belgeleri ortaya koydu.

Otel var, villa var ama..
İNCİRALTILILARDAN bir bölümünün avukatlığını yürüten Mustafa Kemal Turan da yöredeki dev otel, alışveriş merkezi, villalar ve kamu binalarına dikkat çekti. Turan, özetle şöyle dedi: ''Bir imar planının olmaması yüzünden eşitlik ve adalet ilkesine aykırı davranılıyor.

İşini bilen izin alıyor
GÜCÜ olan, yöntemini bilen inşaat yapıyor. Bugüne kadar açtığımız davalarla iç hukuk yolu tükendi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız. Çünkü kanuna saygı duyan halkın eli kolu bağlı. Vatandaş rant peşinde değil, çoğu geçim sıkıntısında, kimi de sefalet içinde.

Hükümeti uyardılar
YILLARDIR imar planı bekliyoruz ama şimdi de halka sorulmadan, uzlaşılmadan burada EXPO düzenlenmek isteniyor. Kamulaştırma dahil bir dizi sıkıntı yaşanacağı kaygısını taşıyoruz. İlgilileri uyarıyoruz. Yargıya gideriz. Bu yüzden EXPO şansı kaybedilirse sorumlusu olmayız.''

Dernek Başkanı: Endişeliyiz

İnciraltı Bahçelerarası Derneği Başkanı Ekrem Şen, Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı yeni ''koruma amaçlı imar planı'' taslağına işaret etti. Şen şöyle dedi: ''Biri 13, diğeri 20 Mart’ta halkın da katılacağı tanıtım toplantısı yapılacak. Oysa 1991’de burası turizm bölgesi ilan edilmiş ancak ısrarlara rağmen imar planı hazırlanmamıştı. Şimdi ortaya kapalı kapılar ardında tasarlanan, EXPO’ya dayalı olduğunu sandığımız yeni bir plan çalışması çıktı. Neyi içeriyor bilmiyoruz, endişe duyuyoruz.''

Milliyet EGE oradaydı

İnciraltı sakinleri, Flora Çiçeklik Kooperatifi Salonu’nda bir araya geldi, Milliyet EGE’nin de izlediği toplantıda vatandaşlar içini döktü. İnciraltılılar, ''Burası 2015 yılında düzenlenecek EXPO için kullanılmak isteniyor. Ancak arazilerin çoğu şahıslara ait. Bizimle kimse konuşmadı, uzlaşmadı. Sıkıntı yaşanır. Yıllardır beklediğimiz imar planını EXPO gibi ihtimallere dayalı bir projeyle çözmeye kalkmak doğru olmaz. Büyükşehir Belediyesi’nin önerdiği gibi, EXPO kamu arazilerinin bulunduğu Urla’da yapılmalı'' dedi.