İnciraltı’nın Talanı Planı Hazır

Demokrat Radyo – HABER MERKEZİ – İnciraltı'nın imara açılması anlamına gelen plan hazırlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi tarafından oluşturulan plan kapsamında İnciraltı yüzde 60 oranında imara açılacak.

Planının İnciraltı'nı Koruma Amacı taşıdığı öne sürülüyor.

Bu plana göre 4 bin 750 hektar büyüklüğündeki İnciraltı'nın yüzde 40'ı yeşil alan olarak kamuya bırakılırken, kalan bölüm de turistik tesisler için ayrıldı. Plan, bölgede yeşil alanlar, turistik tesisler, oteller, kültür ve kongre merkezleri, tatil köyleri ve konut alanlarını öngörüyor. Projeye göre bölgede ulaşımın tramvayla sağlanması düşünülüyor.

Sevgili dinleyiciler, sit alanı ve tarım arazisi kapsamında bulunan İnciraltı EXPO 2015 kapsamında imara açılıyor. Meslek örgütlerinin tepki gösterdiği kararı karşı İzmir Büyükşehir Belediyesi, hükümeti de arkasına alarak İnciraltı'nın talan edilmesi planını yürürlüğe soktu.

Jeoloji Mühendisleri Odası yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Avşar, bölgenin deprem açısından yüksek risk içerdiğini belirterek, imar planlamasına karşı olduklarını söyledi.{nomultithumb}