İnciraltı’nın kurtuluşuna İzmirli’nin ortak adımı!

Yerli ve yabancı yatırımcının imara açılmasını dört gözle beklediği İnciraltı’nın kaderini yapılacak forumda çıkacak “ortak fikir” belirleyecek

<Yenigün-29.10.2006>

İzmir’in rant değeri en yüksek 4,5 milyon metrekarelik, yerli ve yabancı yatırımcıların imara açılmasını dört gözle beklediği İnciraltı’na İzmir Büyükşehir Belediyesi el koydu. İzmir’in akciğeri olarak nitelendirilen ve kent bütünü açısından önemli bir bölge olan İnciraltı’nın kurtulması için belediye ‘İnciraltı’nın Geleceğini Birlikte Kurtaralım’ isimli forum düzenleyecek. 9 Kasım’da başlayacak forum 4 gün sürecek. Ahmet Piriştina Kent Arşivi’nde 19.00 ile 21: 00 saatleri arasında yapılacak olan forumu ilgili çevrelerden bir oturum başkanı yönetecek… İzmirli tüm vatandaşların söz sahibi olabileceği forumda bakanlıklardan belediyelere, sivil toplum örgütlerinden üniversitelere kadar her kesimin katılması bekleniyor.
Kocaoğlu, “Kararlıyız”
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, İmar ve Planlamadan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Topal, Sosyal İşler Daire Başkanı Selma Nalbantoğlu ile birlikte bir açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, göreve geldiği günden bu yana İzmir için çok büyük öneme sahip İnciraltı için özenle çalıştıklarını belirterek, “Yıllardır sorun haline gelen bu bölge için önümüzdeki günlerde forum düzenleyeceğiz. İzmir’in kanaat önderleri ile birlikte bu şehirde yaşayan herkesin söz hakkı olabileceği, fikrini söyleyebileceği bir forum olacak. Bilimi rehber kabul ederek yolumuzda ilerleyecek, kentin genelinin menfaatine olan sonuçları elde etmek için var gücümüzle çalışacağız” diye konuştu.
Bugüne kadar tüm belediyelerde konut, sanayi, tarım alanlarının belirlenmesinde mevzi imar planlarının kullanıldığını belirten Kocaoğlu, “Kentimiz bu plan sonucunda bu hale gelmiş; tarım, sanayi, konut alanları iç içe girmiştir. Mevzi imar planları bundan sonra çok olağanüstü durumların dışında kullanılmayacaktır. İnciraltı’nda bulunan şahıs arazileri için ‘tarım dışı kullanılabilir’ yazısıyla yer alınmak, inşaat yaptırılmak isteniyor. Planın değiştirilmesini isteyen 1–2 dosya önüme geldi” diye konuştu. Kocaoğlu farklı yerlerden toplanan belge ve kararlar ile böyle bir şeye izin verilemeyeceğini, tarım dışı olabilecek arazinin imara açılabileceği anlamına gelmediği belirtti.
Dört bakanlık katılacak
Belediye olarak ne başkanlık ne de bir daire düzeyinde foruma müdahale etmeyeceklerini söyleyen Kocaoğlu, “Biz oturup dinleyeceğiz, konu ile ilgili hangi taraflar gelirse gelsin görüşlerini bildirecek. Ortak bir karara varıp tüm konuşmalarımızı rehber olsun diye kitap haline getireceğiz. İnciraltı’nın geleceğini şekillendirecek olan foruma Turizm, Bayındırlık, Tarım ve Çevre bakanlıklarından yetkililer de katılacak” diye konuştu.
Nazım imar planlarında; 1950 yılından bu yana İnciraltı’nın ‘Korunacak Tarım Alanı’ olarak belirtildiğini söyleyen Kocaoğlu, “1/5000 ölçekli nazım imar planlarında Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci Yurdu ve Yenikale arası düşük yoğunluklu az konut, Yenikale Askeri Alan, otelin bulunduğu imar adası turizm tesis alanı ve Dalyan ile turizm alanı arasında yolun sağ kesiminde iki konut adası yer almakta olup bölgenin büyük bölümü tarımsal niteliği korunacak alan olarak tanımlanmaktadır. Deniz, Otoyol- Yenikale, Levent Marina arası turizm alanı olarak resmi gazetede ilan edilmiştir. Alanın tamamı birinci derece sit alanı olarak belirtildikten sonra farklı mahkemeler birinci derece sit alanını iptal ettikten sonra İzmir 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2002 yılında sit kararı 1, 2 ve 3 derece olmak üzere doğal sit olarak değiştirilmiştir” diye konuştu.
Ortak akıl olmalı
Doğal sit kararına göre hazırlanmış koruma amaçlı imar planının Mart 2003’te Büyükşehir Meclisi’ne havale edildiğini belirten Kocaoğlu, Tarım İl Müdürlüğü’nün raporunda yer alan Otoyol, Bakü Bulvarı, Narlıdere, Balçova sınırı arasında kalan bölgenin tarım dışı kullanılmasının engellendiğini ifade etti.
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ise “Anlaşmamız gereken bir sitil ortaya çıktı. Ortak akıl ve ortak hareket problemlerin çözümüne büyük katkı koyacaktır. İzmir’de bu anlayış oturmaya başladı. Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan böyle güzel alan ancak ortak fikirler ile korunabilir” diye konuştu