İnciraltı’nın geleceğini belirleyin

ÖNERİLERİNİZİ BİZE YAZIN İLETELİM
İnciraltı'nın geleceğini belirleyin

Yeni Asır, bölgenin yeniden şekillenmesi için görüşlerinizi, Büyükşehir
Belediyesi'nin 9-11 Kasım tarihlerinde düzenleyeceği toplantıda sunacak

Yeni Asır, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İnciraltı'nın geleceğine yön vermek için 9-12 Kasım tarihlerinde düzenleyeceği toplantıda görüşlerinizi yansıtacak. Bize 9 Kasım'a kadar faks, e-mail ve mektupla ulaşarak, İnciraltı'nın planlanmasıyla ilgili görüşlerinizi bildirin. Biz de, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi Salonu'nda gerçekleştirilecek toplantıda önerilerinizi sunalım.
"İzmir'in Geleceğini Birlikte Kuralım" adlı çalıştaya, Turizm, Kültür, Çevre ve Orman, Tarım ve Bayındırlık bakanlıkları yetkilileri, Balçova ve Narlıdere belediyelir, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, muhtarlar ve vatandaşlar katılacak. Büyükşehir Belediyesi çalıştayda yalnızca dinleyici olacak. 640 hektar büyüklüğündeki İnciraltı bölgesinin geleceğine yön vermesi hedeflenen çalıştay, planlama çalışmalarına da ışık tutacak.

Planlama şart
Bölgenin planlaması için görüşlerinizi Yeni Asır'a mektup, faks ve e-mail yoluyla iletin. Yeni Asır olarak bize ulaştırdığınız görüşlerinizi çalıştayda yetkililere ileteceğiz. İnciraltı'nın geleceğine yön veren İzmirlilerin arasına siz de katılın.

NELER SÖYLEDİLER?
Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy

İnciraltı, Miami gibi olabilir. Bu bölge Türkiye'nin hatta dünyadaki zenginlerin yaşayacağı bir yere dönüştürülebilir. İnciraltı denize yakın. Denizden karaya doğru 50 metre genişliğinde su kanalları açılır. Kanalların sonunda göletler oluşturulur. Bu su kanalları arasında da 2 katı geçmeyen düşük yoğunluklu yapılar inşa edilir. Hatta Saat Kulesi'nin birebir aynısı olan, 10 kat büyüklüğünde bir otel inşa edilerek alışveriş merkezleriyle turist çekecek bir mekan oluşturabilir.

ESİAD Başkanı Mehmet Ali Kasalı:
Demokrasi herkese lazım ama burası altın değerinde bir yer. İnciraltı, kentleşme açısından çok kötü durumda. İzmir'de rekreasyon alanı eksikliği var. Herkesin görüşünü sormak doğru bir karar değil. Dünyadaki planlamacıların fikri alınarak burada bir proje oluşturulmalı. Sokaktaki vatandaşın görüşünü sormak popülizmdir.

İnciraltı-Bahçelerarası Tabiatını Geliştirme ve Değerlendirme Derneği Başkanı Ekrem Şen:
Biz 1995'te kurulan 200 üyeli bir derneğiz. Derneğimizde bölgede arsası bulunan vatandaşlar üyedir. Biz burada konut ve turizm-ticaretin gelişmesini istiyoruz. Artık burada tarım yapılamaz. Sular borlu. Toprak bozuldu. Hasat, yapılan masrafı karşılamıyor. Burada plansızlığın getirdiği gecekondulaşma var.

İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse:
İzmir'de bütün bölgeler bitti de bir tek İnciraltı mı kaldı. Neden yalnızca İnciraltı için herkesin görüşü alınıyor. Bunu algılayamıyorum. Bunun nedeni bence siyasi beklentidir. Tarım her tarafta yapılabilir. Artık organik tarım gibi seçenekler de var.

Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı Fatih Dalan:
İnciraltı'nın yeniden yapılanmasına mutlaka ihtiyaç var. Ancak, bölgedeki arsa sahipleri mağdur edilmemeli, ortak bir anlaşma sağlanmalı. Kentin cazibe merkezi İnciraltı'nda oluşturulmalı. Ama bölgenin EXPO ile de birleştirilmesi lazım.

CHP İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan:
"İnciraltı kente vizyon katacak bir alan. Gelgeç değil, kalıcı turistin rant bırakmasını sağlayacak bir projeye ihtiyaç var. Bu proje yarışma ile bile seçilebilir. Mülk sahiplerinin mağduriyetleri çözülmeli. 'Burası yeşil alan olsun' demek bir düşüncedir. Ama külfetini İzmir halkı üstlenmek durumunda.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Yavuz Onur:
Bölgenin bir bölümü kuşcenneti olarak bırakılmalı. Zaten böyle bir potansiyeli var. Bunun dışında turizm ile ilgili projeler geliştirilmeli. Ama burayı yerleşime açmak hata olur. Yeşil alan koruması devam ettirilmeli.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam:
"İnciraltı, İzmir'in çok önemli bir yeşil alanı. Aynı zamanda bölge, turizm ve ticaret alanı işlevini de yerine getirmeli. Bölgede yeşil alan korunmalı. Tarım amaçlı olarak kullanılması gereken bölgeler de var. Yeşili bozmadan ticaret gelişirilmeli. Korumacılık ile yasakçılık birbirine karıştırılmamalı. İnciraltı'nda çok katlı yapılaşma olmamalı"

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir:
Mülk sahiplerinin talepleri alternatifli olarak listelenmelidir. Bir kentsel tasarım projesi uygulamasına benzer biçimde, açık ve kapalı kamusal alanları çözen, özel parsellerde ise binaların konumlanmalarına ve kat adetlerine kadar özel olarak konumlandıran bir hassasiyetle planlanmalıdır.

AKP İzmir İl Başkanı Ali Aşlık:
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı bu çalışma, topu taca atmaktır. Netice almamak için bu toplantıyı yapıyorlar. Kısır döngü, vatandaşı kandırmak. Zaman öldürmekten başka bir şey değil. Vatandaşa 4-5 proje getirir, bunlardan hangisini istediğini sorarsın. Proje oluşturmayı herkes bilemez ki. Ya burası EXPO alanı ilan edilirse ne olacak. Bunlar İnciraltı sorununu çözmek istemiyor.

VATANDAŞ BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ
Levent Baysal (Şerbetçi/33):

İnciraltı'nın turizm ve yeşil alan kimliği korunmalı. Burası kentlinin eğlence merkezi oldu. Bu hali korunmalı. Betonarme yapılaşmaya izin verilmemeli. Yüksek katlı binalara kesinlikle bir İzmirli olarak karşıyım. Orada çok katlı tek bir otel bile yapılmamalı.

Ferdağ Baysal: (Tekstil/31)
En alttan, en üstte kadar her gelir seviyesinde vatandaş gelebiliyor. İnciraltı'nda turizm amaçlı oteller açılabilir. Ancak düşeyde inşa edilen oteller olmalı bunlar. Ayrıca İnciraltı'nda trafik önemli bir sorun. İnsanlar kolay gelemiyor. Sanki şehir dışına çıkmış gibi oluyorsunuz. Bu sorun da çözülmeli.

Mustafa Özaltun (gıda üreticisi/24)
İnciraltı'nın mevcut durumu korunmalı. Bu nedenle yeşil alanlar arttırılmalı ve beton yapılara izin verilmemeli. Burası de bina olursa artık İzmir'de gidilecek yer kalmayacak. Ancak vatandaşların tercih etitği restoran ve kafeteryalyar yasal hale getirilmeli.

Emre Altıntığ (Kuyumcu/31)
İnciraltı'ndaki otel sayısı artırılmalı. Ama bu binalar butik otel tarzı olabilir. Mevcut kafeteryalar mutlaka kalmalı. Ancak İnciraltı'nda artık tarım yapılamaz. Buraya yabancı turistin çekilebileceğini sanmıyorum.

Yeni Asır – 31.10.2006