İnciraltı’nda yeni bir dünya kuruldu

Büyükşehir, 622 bin metrekarelik alana 90 bin adet ağaç ve çalı grubu dikti. İnciraltı’nda dev bir Kent Ormanı yaratıldı. Vazgeçilmez cazibe merkezi oldu

İZMİR Milliyet 02.03.2007 {nomultithumb}

Nefes alınacak yer oldu
BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, İnciraltı’nda 2 milyon metrekarelik düzenleme alanının 622 bin metrekaresine 50 çeşitten oluşan 40 bin ağaç ve 40 çeşitten oluşan 50 bin çalı grubu bitki dikerek dev bir Kent Ormanı yarattı. İzmirlilerin nefes aldığı yeni bir cazibe merkezi oldu. Binlerce kişi, adeta bu doğa cennetine akın ediyor.

Mavi ve yeşil uyumu
YAŞLI genç yüzlerce İzmirli yemyeşil bir ortamda temiz deniz havası soluyarak yürüyüş yapıyor. Kimi, yemyeşil çimenlerin üzerinde yanlarında getirdikleri yiyecekleri yiyerek güzel bir gün geçiriyor, kimi ise deniz kenarında oturup Körfez’den geçen gemileri, tekneleri, yelkenlileri seyrediyor.

Flamingolar arasında
GÜNÜN her saatinde kullanılan, spor,yürüyüş yapılabilen, kondisyon merkezleri ve denizi ile Kent Ormanı, halkın dinlendiği en önemli mekanlardan biri haline geldi. Dalyan Kuş Cenneti’nin sakinleri flamingolar, karabataklar, martılar ve daha birçok kuş türü de vatandaşlarca ilgiyle izleniyor.

Körfezin kenarında orman yaratıldı

Dalyan gölünü çevreleyen deniz kıyısı ile ana yolun arasındaki arazi ağaçlandırıldı. Oturma yerleri doğal taş, kaya ve tahtalarla düzenlendi. Kuşların barındığı ve yumurtladığı orman içindeki sulak alan, tel örgüyle koruma altına alındı. Böylece kuşların ve diğer canlıların rahatsız edilmeden seyredilmesi sağlandı. Milli park anlayışı içinde yürüyüş yolları yapıldı.