İnciraltı’na SİT kalkanı

 

 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu ile Bakü Caddesi’nin deniz tarafı Çakalburnu’na kadar 1. Derece Doğal SİT alanı kapsamına alındı

Yıllardır gündemden düşmeyen, EXPO tartışmaları ile yeni boyutlar kazanan İnciraltı sahili, 1. Derecede Doğal SİT alanı ilan edildi. Kararın, Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu üzerine İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından alındı.
Şubat ayında
Büyükşehir Belediyesi Şubat ayında Koruma Kurulu’na başvurarak 1. Derece Doğal SİT alanı dışında kalan 2 ve 3. derece SİT kararı bulunan yerlerin de aynı kapsama alınmasını istedi… Aynı ay toplanan kurul, yaklaşık 100 bin metre kare olan alanı 1. dereceye yükseltti. Kurul gerekçe olarak,  bölgenin bütünlük içeren peyzaj ve çevre özelliklerini gösterdi. Ayrıca, bölgeyi karantinaya almak için acele Koruma Planı’nın yapılmasına karar verdi. Koruma altına alınan bölge, Bakü Bulvarı’nda Üçkuyular Engelliler Merkezi’ne ve İnciraltı Caddesi’nden Çakalburnu’na kadar olan sahil bandını kapsıyor.
Koruma planı
Kamu mülkiyetinde olmasına rağmen, günübirlik tesislerin, eğlence yerlerinin ve belediyeye ait tesislerin bulunduğu yerleri kapsayan karar, bölgede işyeri olanları tedirgin etti. Balçova Kaymakamlığı vasıtası ile muhtarlıklara ve oradan da bölgede işyerleri bulunanlara gönderilen karar, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu İlke Kararları doğrultusunda hazırlanacak olan koruma amaçlı imar planına yansıyacak. Mevcut yapılara dokunmadan ortak bir koruma planı yapacak olan Balçova ve Büyükşehir Belediyesi ilke kararları doğrultusunda gerekirse mevcut yapıları yıkacak.
Çalkaya’da imzaladı
Büyükşehir Belediyesi’nin isteği ile alınan kurul talebine imza atan 10 üyeden biri olan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya tüm üyeler atınca kendisinin de atmak zorunda kaldığını söyledi. Çalkaya, “Yeşil alanların ihlali yıllardan beri sürüyor. Bunun engellenmesi gerekir. Yapılaşmanın ortadan kaldırılıp dokuya uyan yeşil alanların getirilmesi gerekiyor. Kararımızı henüz vermedik. Yıkım kararı da henüz çıkmış değil. Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir çalışma yapacağız. İlerleyen zamanda sonuç ortaya çıkacak” diye konuştu
Neler var
Bölgede; Büyükşehir Belediyesi açık hava tiyatrosu, İnciraltı karakolu, voleybol, basketbol, tenis sahalarından oluşan spor tesisleri, İZELMAN büfesinin yanında, İnciraltı’nın ünlü eğlence yerlerinden Turkuaz, Kır Kahvesi,  balık restoranları Barış Manço Köprüsü’nün yakınında bululan Türkevi, Bahçe Cafe ve çok sayıda küçük işletme bulunuyor.
Tamamıyla kamu arazisi olan fakat yıllardan beri gelen ihmaller ile önlenemeyen yapılaşmaların maliyeye kayıtları bile var. Vergisini ödeyen, su ve elektrik faturaları düzenli olarak gelen bu yapıların nasıl yıkılacağı konusu da ayrı bir sorun.

Yenigün – 01.06.2007{nomultithumb}