İnciraltı’na koruma zırhı

SAHİL BANDINA ÇİVİ BİLE ÇAKMAK YASAKLANDI
EXPO’ya yer olarak önerilen bölgede, Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine koruma kurulu karar verdi: Deniz kıyısının tamamı 1. derece doğal sit ilan edildi

Utku Bolulu Milliyet Ege – 01.06.2007{nomultithumb}

Kafalar iyice karıştı
İNCİRALTI’NDA yıllardır süren tartışmalara bir yenisi eklendi. Kamuoyundan gelen çeşitli tepkilere rağmen EXPO 2015’in yeri olarak resmen önerilen, kısa süre önce de Turizm Bakanlığı’nın imar planı hazırlıklarına başladığı sorunlu bölgede, sürpriz gelişme yaşandı.

Başvuru 4 ay önce oldu
BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin 4 ay önce yaptığı başvuru üzerine, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, sahili 1. derece doğal sit ilan etti. Çakalburnu’ndan Bakü Bulvarı’nın deniz tarafını içine alacak şekilde Yenikale’ye kadar olan bölüme çivi bile çakılması yasaklandı.

Kararın gerekçesi bu
KARARIN gerekçesinde, daha önce 2. ve 3. derece koruma kapsamında olan bu kesimin, peyzaj özellikleri açısıdan bitişiğindeki kent ormanının 1. derece sit alanıyla bütünleştiği görüşü savunuldu. Tapu kayıtlarına da şerh düşüldü. Bölgenin tamamının kamu arazisi olması dikkat çekti.

ŞİMDİ NE OLACAK

Ruhsatsız yapılar var
Koruma altına alınan bölgede, Balçova Emniyet Müdürlüğü, açık hava tiyatrosu, spor tesisleri, Turkuaz, Türkevi, balık restoranları ve kafeteryalar bulunuyor. Kiralanarak kullanılan Hazine arazilerine, daha önce ruhsatsız inşa edilmiş tesislere ne yapılacağı merak konusu oldu.

BALÇOVA BELEDİYESİ

İhlaller engellenmeli
BALÇOVA Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, kıyı alanının yeşil doku olarak korunması gerektiğini ve ihlallerin engellenmesinin şart olduğunu savundu. Çalkaya, ''Yıkım olacak mı?'' sorusuna ise ''Mevcut yapılarla ilgili henüz çalışma yapmadık. Bölge plan aşamasında'' dedi.

YANIT BEKLEYEN SORU

EXPO etkilenir mi?
BÜYÜKŞEHİR Belediyesi ruhsatlı yapılar ve kamusal kullanımla ilgili bölgede herhangi bir sıkıntı olmayacağı görüşünü savundu. Ancak kaçak durumdaki yapılara ilişkin yasal işlem başlatılacağı belirtildi. ''Sit kararı EXPO’yu etkiler mi?'' sorusuna ise net yanıt alınamadı.