İnciraltı’na EXPO imarı

İZMİR (Demokrat Radyo)- İzmir’in EXPO 2015 adaylığından İnciraltı'nın imara açılması kararı çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 240 kişi ile gerçekleştirdiği olaylı Tayland gezisinin ardından İnciraltı'nın EXPO için imara açılması, tartışmaları bir başka boyuta taşıdı.

İzmir'in 2015 yılında EXPO'ya aday olması nedeniyle önce Tayland'a 240 kişilik çıkartma yapan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Nazım İmar Planı'na göre 'tarım alanı' olarak gösterilen İnciraltı'nı imara açmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta Ankara'da yapılan toplantıda..

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imar planlarında yer ayırdığı Urla ile İzmir Ticaret Odası’nın önerdiği İnciraltı arasında değerlendirme yapıldı. Edinilen bilgiye göre, EXPO için İnciraltı ağırlıklı olarak öne çıktı. Ancak bu konudaki resmi açıklamanın daha sonra yapılması kararlaştırıldı. Konuya ilişkin radyomuza bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı yetkilileri, yerin daha netleşmediği iddiasında bulundu.

Expo gerekçesiyle İnciraltı’nın imara açılması kararı, meslek örgütlerini de harekete geçirdi. Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği İzmir İl Koordinasyon Kurulu yarın konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyeceğini duyurdu.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir de radyomuza yaptığı açıklamada, yıllardır İnciraltı'nın yapılaşmaya açılması için çaba sarf edildiğini kaydederek, EXPO bahanesi ile tarım arazisi olan bu bölgenin inşaata açılmak istendiğine dikkat çekti.
EXPO'nun yeri konusunda Şehir Plancıları Odası olarak, Buca Gölet alanını önerdiklerini belirten Çilingir, İnciraltı'nın imara açılması durumunda İzmir Büyükşehir Belediyesi hakkında dava açacaklarını söyledi.

Demokrat Radyo – 21.02.2007