İnciraltı’na ‘Bağımsız Yargı Ve danıştay’ anıtı

Haber Ekspres -28.09.2007

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Danıştay'a düzenlenen saldırıyı unutturmamak amacıyla yaptırdığı "Bağımsız Yargı ve Danıştay" anıtı, 29 Eylül Cumartesi günü İnciraltı'nda törenle hizmete açılacak.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bir elinde kılıç, diğer elinde terazi taşıyan heykeli, 17 Mayıs'ta Danıştay'a düzenlenen ve Danıştay İkinci Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in ölümü, Danıştay İkinci Daire Başkanı Mustafa Birden, İkinci Daire Üyesi Ayfer Özdemir, İkinci Daire Tetkik Hakimi Ahmet Çobanoğlu, üye Ayla Gönenç'in de yaralanmasıyla sonuçlanan olayı unutturmamak amacıyla yaptırdıklarını kaydetti.
Türk adaletine karşı düzenlenen saldırıların unutulmaması gerektiğini belirten Kocaoğlu, "Umarım Türkiye bir daha böyle elim olaylarla karşılaşmaz" diye konuştu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü mezunu Harun Atalayman tarafından 3 ayda tamamlanan bronz heykelin kaidesi ile birlikte 5 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 1,3 ton ağırlığında olduğu açıklandı. Açılış törenine bazı Danıştay üyelerinin de katılacağı belirtildi.