İnciraltı yargı yolunda

3 BİNE YAKIN MÜLK SAHİBİ MAHKEMEYE BAŞVURUYOR…

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı EXPO planı için ''belirsizlik ve mağduriyet'' yaratacağı gerekçesiyle dava açılması kararlaştırıldı

GÜNÜN HABERİ / Utku Bolulu – Milliyet Ege – 18.09.2007{nomultithumb}

EXPO sürecinde sıkıntı
İZMİR’İN en değerli bölgelerinden, EXPO 2015 fuar alanı olarak gösterilen İnciraltı’ndaki imar tartışmalarının arkası kesilmedi. Bu kez, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı EXPO planına yargı yolu göründü. 3 bine yakın tapu sahibinin ''belirsizlik ve mağduriyet yaratacağı'' gerekçesiyle planın iptali için dava açacağı belirtildi.

''Biz sorumlu olmayız''
İNCİRALTI-Bahçelararası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği Başkanı Ekrem Şen, dün bir basın toplantısı düzenleyerek aralarında aldıkları kararı duyurdu. Şen, ''Şimdiye kadar çeşitli toplantılarda görüşümüzü ifade ettik. Resmi olarak verilen sözler tutulmadı. Defalarca uyarıda bulunduk. EXPO’nun kaybedilmesinden biz sorumlu olmayacağız'' dedi.

''Devlet yanıltıldı''
ŞEN, bölgenin tüm bu gelişmelere göz göre göre sürüklendiğini savundu. Şen, ''Büyükşehir Belediyesi, EXPO’ya başka çözüm önerdi. Ancak bazı kurumlar farklı tavırlarla devlet otoritesini de yanıltıcı bilgilendirmeler yaptı. Hakkımızı sonuna kadar savunmakta kararlıyız''diye konuştu. Daha önce de Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası plana itiraz etmişti.

Oldu bittiye izin vermeyiz

ARAZİ sahiplerinin avukatı Kemal Turan, önümüzdeki hafta idari yargıya başvurarak yürütmenin durdurulup iptali için dava açacaklarını söyledi. Turan, şöyle dedi: ''Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre Düzeni Planı hazırladı. 480 hektarlık bölgenin ortasında, 225 hektarlık alan EXPO yeri olarak belirlendi.
ÖNÜMÜZÜ göremiyoruz. Diyelim EXPO alınamadı. O zaman ne olacak? EXPO alınırsa, fuar alanının dışındaki yerler ne olacak? Biz yıllardır imar izni bekliyoruz. Bunları anlattık. Tatmin edici yanıt alamadık. Geçmişte arazilerinin yüzde 40’ını kamuya terk eden vatandaş, yine oldu bittiye getirilmek isteniyor.