İnciraltı tartışması sürüyor

İZMİR (Demokrat Radyo)- İnciraltı’nın imara açılıp açılmayacağı yönündeki tartışma devam ediyor. İnciraltı’ndaki arazi sahipleri, bölgenin imara açılmasını isterken, meslek örgütleri, bölgenin talanı anlamına geleceği için imara karşı çıkıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi, Ekonomi Üniversitesi’nde bir toplantı düzenleyerek, İnciraltı’nı görüştü.
Toplantıya, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Şenol Aydemir, Planlama Daire Başkanı Adnan Aslan ve Balçova Belediye Başkanı M. Ali Çalkaya katıldı.
Oturumu yöneten Aydemir, bakanlık adına İnciraltı ve Bahçelerarası bölgesinde ortak bir planlama yapmak için çalışma başlattıklarını söyledi.
İnciraltı ve Bahçelerarası'ndaki arazi sahipleri de söz alarak, imar planına destek sunduklarını açıkladı.
Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir ise, İnciraltı'nın birçok hukuksal sorunu olduğunu hatırlatarak, "İnciraltı Nazım İmar Planına göre tarım arazisi, diğer yandan sit alanı olarak gözüküyor. Bütün bu hukuksal sorunlar çözülmeden planın tartışılması mümkün değil" dedi. Arazi sahipleriyse, Çilingir'in konuşmasını sık sık kesti.
Yaşanan gerginliğin ardından sözünü tamamlayan Çilingir, bir Şehir Plancısı olarak, bu planın uygunluğundan şüphe duyduğunu söyledi.
Toplantıda dile getirilen sorunlara ilişkin kararlar, 20 Mart 2007 tarihinde yapılacak toplantıda açıklanacak.

13 Mart 2007 / Sali{nomultithumb}