İnciraltı sit değil

İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse, bir takım ayak oyunları ile İnciraltı’nın Sit Alanı ilan edildiğini belirterek, ‘İnciraltı’nda Sit Alanı yoktur. Bölgede verimli tarım da yapılmadığı için EXPO burada yapılmalıdır’ dedi.

EXPO 2015 organizasyonunun İnciraltı’nda yapılıp yapılmaması tartışmasına İzmir Ziraat Odası da katıldı. Oda Başkanı Sedat Köse, bölgedeki tarımsal faaliyetler açısından bir sorun olmayacağını zaten uzun süredir verimli tarım yapılmadığını belirtti.

KÖSE, ‘EXPO’nun İnciraltı’nda yapılmasında bir sakınca görmüyorum. Çünkü bana göre orası Sit Alanı değil. Ama İzmir kazanırken, Türkiye kazanırken, orada yaşayan insanların da kazancının gözardı edilmemesi lazım’ diye konuştu. EXPO tartışmasına Ziraat Odası da karıştı

EXPO için düşünülen İnciraltı’ndaki tartışmalara İzmir Ziraat Odaları da karıştı. 1., 2., 3. derece SİT alanı olarak değerlendirilebilecek bir alanın olmadığını savunan Oda Başkanı Sedat Köse, SİT alanı kararının yargı tarafından da bozulduğunu belirterek, ‘1991 yılında turizm alanı olarak tespit edilen yer zaman içinde bazı çıkar gruplarının ayak oyunlarıyla, SİT alanı olmadığı halde SİT alanı olarak gösterilmiş ve bu bölge SİT alanı olarak ilan edilmiştir. Doğal olarak gelen bu SİT kararıyla o bölgedeki vatandaşlar mağdur olmuştur. Bizim ana hedefimiz bu bölge için söylenen SİT alanı iddialarını kabullenmemektir. Türkiye’nin hiçbir yerinde bu kadar kamulaştırma mağduru bir bölge söz konusu değildir’ dedi.

BÖLGENİN SİT alanı özelliklerini taşımadığını savunan Köse, bu alanı SİT alanı olarak değerlendiren kesimlerin neyin peşinde olduğunu anlamadığını ifade etti.Toprağın kirlenmesine bağlı olarak bu bölgede verimli tarımsal faaliyetin yapılamadığına dikkat çeken Köse, tartışmaları anlamsız bulduğunu ifade ederek, bu bölgenin tarımsal faaliyet açısından Avrupa normlarına uymadığını söyledi. Bu bölgede yaşayan halkın mağdur olmaması için hükümetin bir takım kararlar alması gerektiğini savunan Köse, ‘EXPO için özel bir yasa çıkarılması gerektiğini düşünmekteyim. İzmir kazanırken, Türkiye kazanırken senelerden beri mağduriyet çeken, bölgede yaşayan insanların haklarının da gözardı edilmemesi gerekmektedir. Maliyet arttırıcı tedbirler alınmalı ve uzlaşmacı bir şekilde çözüme gidilerek bu konuda mutlaka bir yasa çıkarılmalı’ diye konuştu.

11.03.2007 Star Ege{nomultithumb}