İnciraltı sakinlerine Başkan da hak verdi

İnciraltı sakinlerine Başkan da hak verdi


Kocaoğlu, EXPO alanı olarak planlanan bölgedeki 3 bine yakın mülk sahibinin dava açma hazırlığını, ''Doğru yaparlar. Tarafların konsensusu şart'' sözleriyle değerlendirdi

UTKU BOLULU İzmir DHA

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İnciraltı Çevre Düzeni Planı’na karşı 3 bine yakın mülk sahibinin dava açma hazırlığını, ''Doğru yaparlar'' diye değerlendirdi. Kocaoğlu, ''Dava, EXPO’yu olumsuz etkiler mi?'' sorusuna da, ''Bu, davanın seyrine, içeriğine bağlı. Olumsuzluk olacağını zannetmiyorum. Atılacak en doğru adım, tarafların konsensusu doğrultusunda bir an önce planlama yapılmasıdır. Böylece açılacak dava da düşer'' dedi.
Göreve geldiği günden bu yana, EXPO organizasyonu konusunda, İnciraltı’nın planlanması gerektiğine inandığını ve bu yönde çalışma başlattığını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Dosya olarak sunduk
''Tarım görüşü çıkınca, yasal olarak planlamayı durdurduk. EXPO’nun, İnciraltı’nda yapılması yönünde hem İzmir kamuoyunda hem de hükümet nezdinde eğilim belirince İnciraltı’nın nasıl planlanması, EXPO yerinin nasıl ayrılması gerektiğini söyledik. Hepsini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e dosya olarak verdik. Dosyada, hangi yasalarda ne gibi değişiklikler yapılması, nasıl planlanması gerektiği yer aldı. Kamulaştırmalarda düzenleme ortaklık payından alınacak kısmın, yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra, mülk sahiplerinin de hakları korunarak planlama yapılması zorunluluğunu her platformda söyledim.''
EXPO olsa da olmasa da İnciraltı Kent Ormanı’na paralel bir yeşil alan yaratılmasının, kent için önemli olduğunu vurgulayan Kocaoğlu, buranın, Mavişehir, Turan-Alsancak arası gibi gökdelenlerin olmaması gerektiğini de belirtti.
Başkan Aziz Kocaoğlu, İnciraltı’nda düşük yoğunlukta, nitelikli turizm, sağlık, günübirlik tesisler gibi sağlıklı bir planlama yapılmasının şart olduğunu dile getirdi.

19.09.2007 / Milliyet Ege