İnciraltı sakinleri mahkemeye gidiyor

NİHAT DELİBAŞI (YeniAsır – 18.09.2007{nomultithumb})

EXP0 2015 adaylığı çerçevesinde EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı'nda, İnciraltı Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın gerçekleştirdiği 1/25 binlik İmar Planı'nın iptali için yasal yollara başvurma kararı aldı.
İzmir Ticaret Borsası Meclis ve dernek üyesi Şadi Katırcıoğlu, "BIE (Uluslararası Sergiler Bürosu), davalı bir alanda, arsa sahiplerinin mağdur edildiği bir yerde EXPO yapılamayacağını defalarca ilan etti. Biz de gerekli uyarılarımızı yaptık. Ancak dikkate alınmadı. Yasal yolları kullanmak zorundayız. EXPO kaybedilirse kimse bizi günah keçisi ilan etmesin" dedi.

Yanıt gelmedi
Dernek Başkanı Ekrem Şen de, Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine atanan Ertuğrul Günay'ın konu ile ilgilenmesini isteyerek, "İnciraltı'ndaki arsa sahipleri daha fazla mağdur edilmesin" dedi.
Bugüne kadar ilgili kurum ve kuruluşlara yaptıkları başvurularda 'mağdur edilmeyeceksiniz' sözleri verildiğini kaydeden Şen, İnciraltı'nda turizm alanı olarak belirlenen 480 hektarın 225 hektarının EXPO alanı olarak belirlendiğini belirtti. Şen, "Bölge halkı, yıllardır arazisinin yüzde 40'ını düşük bedellerle kamuya terk ederek kamulaştırma mağduru oldu. Bugün yapılan planlamada da yüzde 40'lık oran aşılarak arsa sahiplerinin arazilerinin yüzde 46'sı kamuya terk ettirildi. Mevcut EXPO alanında imar yasalarına göre planlama haklarımızın elde edilemeyeceği ve bu nedenle tekrar büyük mağduriyetler ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Çevre düzeni planına plan notları (arsa sahiplerinin haklarının nasıl korunacağı) belirtilmemiş. Dolayısıyla yasal yollara başvurmaktan başka çaremiz kalmadı" dedi.