İnciraltı sahili, 1. derece SİT kapsamında

İZMİR 1 NOLU KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KURULU KARAR ALDI

Bu gelişme sonrası Turkuaz, Türkevi, Kır Kahvesi ve Polis Karakolu'nun yıkılıp yıkılmayacağı konusu yeniden gündeme geldi

 

 

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır – 01.06.2007){nomultithumb}

İzmir'in ev sahipliğine talip olduğu EXPO 2015'in yapılacağı alan olarak belirlenen İnciraltı ile ilgili İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan önemli bir kararı çıktı. Kurul, Büyükşehir Belediyesi'nin talebi üzerine, İnciraltı sahilinin Bakü Bulvarı ve deniz arasında kalan yaklaşık 100 bin metrekarelik sahil şeridini, 2. derece doğal SİT kapsamından, 1. derece doğal SİT kapsamına aldı.
Bu karar, söz konusu alanda bulunan Turkuaz, Türkevi, Kır Kahvesi ve polis karakolu gibi birçok yapının yıkılıp yıkılmayacağı konusunu da gündeme getirdi. Adı geçen yapıların kaderinin, Büyükşehir ve Balçova belediyelerinin, Koruma Kurulu'nun ilke kararları doğrultusunda hazırlayacağı ve yine kurulun onayından geçecek koruma amaçlı imar planlarına göre netleşeceği belirtildi.

Çivi çakılmayacak
1. derece SİT kararına göre, söz konusu bölgede yapı yapmak için çivi dahi çakılamayacak. Mevcut ruhsatsız yapılarla ilgili yasal işlem başlatılacak. 1. derece SİT kapsamına giren bölge, EXPO'nun yapılması planlanan yerin dışında kaldığı için kararın EXPO'yla ilgili hazırlık çalışmalarına herhangi bir olumsuz etkide bulunmayacağı bildirildi.
Söz konusu kararın gerekçesi olarak, 2. ve 3. derece doğal SİT olan bu alanın, 1. derece doğal SİT alanı ile bütünleşen peyzaj özellikleri gösterildi. Bu arada kurul, bölge için Koruma Amaçlı İmar Planı hazırlanması gerektiğine de dikkat çekti. Kararın ardından tapu kütüğüne konuyla ilgili gerekli şerh konuldu.
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, kurula talebin Büyükşehir Belediyesi'nden geldiğini ifade etti. Çalkaya, kendisinin de tüm üyeler gibi bu kararın altına imza attığını açıkladı. Burada yapılaşmanın önüne geçilmesi, yeşil alan koşullarının getirilmesi gerektiğini hatırlatan Çalkaya, "Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışma yapacağız. Karar, bölgede yıkım yapmak için alınmadı" dedi.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, bu alanda ruhsatlı yapılarla kamuya ait ve kamusal kullanımlarla ilgili herhangi bir sorun olmayacağını, yapı ruhsatı olmayan yapılarla ilgili de gerekli yasal işlemlerin yapılacağını belirtti.

Bölgede hangi yapılar var?
İnciraltı'nda 1. derece doğal SİT alanı olarak belirlenen dolgu alanı bölgede, İnciraltı Polis Karakolu, Büyükşehir Belediyesi Açıkhava Tiyatrosu, voleybol, basketbol, tenis sahalarından oluşan spor tesisleri, İZELMAN büfesi, Kır Kahvesi, Turkuaz, Türkevi, restoranlar ve Bahçe Cafe yer alıyor. Özel mülkiyet arazisi bulunmayan söz konusu 1. derece doğal SİT bölgesinde, planlama alanı dışında dolgu alan olması nedeniyle yapı ruhsatsız bu binaların tamamı, kamu alanları üzerinde değişik zamanlarda inşaa edildi. Maliye Bakanlığı'na kira ödeyen işletmelerle ilgili Büyükşehir ve Balçova belediyelerinin nasıl bir çalışma yapacağı merak konusu oldu.