İnciraltı planında EXPO çelişkisi

 

<Fatih YAPAR> Yenigün – 21.03.2007{nomultithumb}

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, EXPO’nun yeri için “Kesinlikle İnciraltı” dedi ama Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi’nin ortaklaşa hazırladığı taslak planda EXPO yok.
Bakanlığın haberi yok
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen İnciraltı mülk sahiplerinin bilgilendirildiği Ekonomi Üniversitesi’ndeki toplantıda konuşan Bakanlık Planlama Daire Başkanı Adnan Aslan, Büyükşehir, Balçova ve Kültür Bakanlığı ile ortak hazırlanan planda EXPO yerinin henüz belli olmadığını açıkladı. Aslan, “EXPO’nun İnciraltı’nda yapılması ile ilgili karar bize gelmedi. Biz ne yazılı ne de sözlü olarak bir öneri almadık. Bu ortak hazırlanan taslak planda EXPO’nun yeri yok” diye konuştu
Harita ortaya çıktı
Yaklaşık 500 kişinin katıldığı toplantıda İnciraltılılar Daire Başkanı Aslan’ı sordukları sorular ile terletirken arazilerinin ne şekilde değerlendirileceğini sordular. Geçen hafta yapılan birinci toplantının aksine bilgi alabilmek için çaba gösteren mülk sahiplerine ilk kez İnciraltı planı gösterildi. Büyükşehir, Balçova ve Bakanlığın yaptığı ilk toplantıdan sonra taslak olarak yeni planı hazırladıklarını söyleyen Aslan İnciraltı bölgesinin nasıl kullanılacağını gösteren harita üzerinde vatandaşlara bilgi verdi.
Haziran 15’e tamam
Bir avukatın İnciraltı bölgesi için verilen ‘Tarım alanı’ kararını nasıl kaldıracakları sorusuna cevap veren Aslan, “5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu üzerinde kamu yararını gerekçe göstererek değişiklik yapılır. Böylece karşımıza çıkan bu sorun hallolmuş olur. İzmir turizmde hak ettiği yere gelemedi. İzmir’in termali, kaplıcaları var. Seferihisar, Gümüldür, Ürkmez, Dikili ve İnciraltı bölgeleri turizm açısından çok önemli. Bizim ortaya koyduğumuz taslak plandan sonra gerekli gördüğümüz yerlerde jeolojik ve jeofizik etütler yapacağız. Plan kurul onayından sonra askıya çıkacak işte burada mülk sahipleri arazilerinin durumunu o zaman görecek. Haziran’ın 15’ine kadar plan tamamlanmış olur” diye konuştu.
İşte İnciraltı planının ayrıntıları
Ağırlıklı olarak yeşil alanın olduğu planda Termal tesisler kurulacak. Konaklama ve tatil merkezlerinin yanında sağlık ve güzellik merkezleri yer alacak. Ayrıca tatil köyleri ve kongre merkezleri inşa edilecek. Buralarda günü birlik ticaret ve eğlence yerleri yapılacak. Yaya, bisiklet, taşıt yollarının yapılacağını belirten bakanlık yetkilileri Başkan Aziz Kocaoğlu’nun kendilerinden otobüs alanlarının kaldırılmasını, araçların manevra kabiliyetinin yetersiz kaldığından dolayı da eğlence ve dinlenme yerlerine ulaşım için tramvay istediğini vurguladı.