İnciraltı planlama toplantısı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Şenol Aydemir, Bakanlık, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesinin İnciraltı'nın planını 3-4 ay içinde yapacağını bildirdi.
"Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde ve Turizm Merkezlerinde İmar Planlarının Hazırlanması ve Onaylanmasına İlişkin Yönetmelik" gereğince İnciraltı'na ilişkin plan kararlarının oluşturulmasından önce, bölgedeki hak sahipleriyle İzmir Ekonomi Üniversitesinde toplantı yapıldı.
Toplantıya başkanlık yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Aydemir, 2 kez bölge halkıyla yapacakları toplantının ilkini gerçekleştirdiklerini, bu toplantı sonrasında çıkan kararların bakanlığa ulaştırılacağını belirtti.
İnciraltı mağdurlarına tek tek söz veren ve 2.5 saat boyunca gayri menkul sahiplerini dinleyen Aydemir, 1991'de bölgenin "İnciraltı Turizm Merkezi" ilan edildiğini, Koruma Amaçlı İmar Planlama çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütüldüğünü kaydetti.
Turizm alanı dışında kalan yerlerle ilgili plan onaylama yetkisinin ilgili belediyelerde olduğunu dile getiren Aydemir, "Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi buranın planını 3-4 ay içerisinde yapacak, onaylanacak ve herkes hakkını alacaktır" diye konuştu.

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KOCAOĞLU-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da İnciraltı konusunda birçok söz söylendiğini, birçok teorinin üretildiğini, kendilerinin pozitif düşünerek çözüme yasal çerçevede adım adım yaklaşmaktan yana olduklarını kaydetti.
Hak sahiplerinin hakkı gözetilmeden buranın planlanmasının söz konusu olamayacağını vurgulayan Kocaoğlu, şöyle konuştu:
"İnciraltı'nı kurtarmak için plan yapmak istiyoruz. Yoksa burası gidecek. İzmir ve İnciraltı ancak planlanarak kurtulur, korunur. Bunun için de yasal düzenleme, birlik, beraberlik gerekiyor. Samimiyetle, iyi niyetle, hükümet, bakanlık, belediye ve hak sahibi insanlarla bu işin üstesinden geliriz, gelebiliriz. Burada nasıl plan yapılacağı, yoğunluğun ne olacağını uzmanların, bilim adamlarının değerlendirmesi gerekiyor. Bundan sonra biz arkasında duracağız. İnciraltı, İzmir'in kent içerisinde kalmış en bakir alanıdır. Yeşil de korunacak, inşaat hakkı da verilecektir. 20 Martta yapılan diğer toplantının ardından harita üzerinde plan çalışmaları başlayacak. Herkes birbirine güvenecek, inanacak. Kol kola gireceğiz, bu problemi birlikte çözeceğiz.
Bu kent yarım adada kalkınacaktır. Kim ne derse desin başka yerimiz yoktur. İnciraltı, yarımadanın kapısıdır. "

Haber Ekspres – 14.04.2007{nomultithumb}