İnciraltı otoparkı ücretsiz

İnciraltı otoparkı ücretsiz

İzelman, yüksek ecrimisil bedelleri yüzünden yargıya tanınan tartışma
nedeniyle çekilme yönünde karar aldı

 

 

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerle, Milli Emlak Genel Müdürlüğü arasında yüksek ecrimisil bedelleri nedeniyle yargıya taşınan tartışma, İnciraltı'nda açık otoparkları işleten İzelman Genel Müdürlüğü'nün buradan çekilmesine neden oldu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İnciraltı'nda Kent Ormanı'nı oluştururken düzenlediği açık otoparkların işletmeciliğini yapan İzelman, Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün istediği yüksek ecrimisil bedelleri nedeniyle otoparklardan çekilme kararı aldı.

VATANDAŞ KAZANDI
Geçtiğimiz aylarda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü arasında yüksek ecrimisil bedelleri nedeniyle yaşanan tartışmada son gülen vatandaş oldu. Büyükşehir'e bağlı İzelman Şirketi, İnciraltında işletmeciliğini yaptığı iki açık otoparktan yüksek kira bedelleri nedeniyle çekilince meydan vatandaşa kaldı. Yaşanan son gelişmenin ardından Mili Emlak Genel Müdürlüğü yetkilileri ile uzlaşma masasına oturan Büyükşehir, yeni bir formül geliştirdi. Her iki taraf arasında varılan anlaşma uyarınca Büyükşehir, açık otoparkların bulunduğu alanı 'Belediye hizmet alanı' olarak belirledi. İzelman Genel Müdürlüğü, görevlilerini tamamen otoparklardan çekerken bundan böyle söz konusu otoparklara Büyükşehir'e ait resmi plakalı araçların park edeceği, aracıyla İnciraltına gelen vatandaşların da engelliler merkezi ve onun yanındaki açık otoparktan ücretsiz olarak yararlanacağı belirtildi. Yaşanan gelişmelerin ardından bir süredir kapalı duran açık otoparklar da yeniden hizmete açıldı.
Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün Engelliler Merkezi yanındaki Çakal 1 Otoparkı için İzelman'dan yıllık 140 bin YTL, Çakal 2 otoparkı için ise yıllık 235 bin YTL ecrimisil bedeli istediğini hatırlatıldı.

Yeni Asır / 08.04.2008