İnciraltı kördüğüm oluyor

EXPO için planlanan arsaların sahipleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu

Bölgenin bir tarafının da SİT alanı olması EXPO 2015’i de zora sokacak
<HATİCE ALPARSLAN – yenigün 06.07.2007{nomultithumb}>
İnciraltı’nda arsası bulunan vatandaşlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurunca İzmir’in EXPO’yu alması da zora girmiş oldu.İnciraltı Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği’nin düzenlediği toplantıya AKP, DP, İşçi Partisi Milletvekili adayları katıldı. Toplantıya çağırılan CHP ve Genç Parti toplantıya katılmadı.
Toplantıda konuşan Dernek Başkanı Ekrem Şen, “Yer seçimi yanlış yapıldı. Bundan biz sorumlu değiliz. Mülk sahiplerinin gerçek haklarını almaları gerekiyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurduk. Yolun bir tarafının binalarla dolu olup bir tarafının ise 1. derecede sit alanı olmasını anlayamıyorlar. EXPO’nun imar planı olmayan bir alanda olmasını ise kabul edecekler mi acaba” dedi.Toplantıya katılan DP Milletvekili adayı Işılay Saygın, “1991 yılında ben Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanıyken burası Turizm alanı ilan edildi. Ancak en az 1 yıl içinde imar planı yapılması lazımdı, mevzi planlarla idare edildi. EXPO yapılacaksa, burası yanlış. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve AKP Milletvekili Mehmet Tekelioğlu İnciraltı’nı belirlediler. Tekelioğlu gelip burada hesap vermeli. Neden burada yok. Büyükşehir Belediye Başkanı da Hasan Topal’ın dediği şekilde hareket ediyor. Memurun ağzına bakılarak hareket edilmez. En uygun yer Urla İleri teknoloji alanıydı. En azından orada kurulacak yerler o bölgeye canlılık katardı. 1. derecede sit alanı olan bir yerde EXPO’yu nasıl yapacaklar. İnsanlarla alay ediyorlar” dedi.
BELEDİYE PROJESİ HERKESİ MEMNUN ETMELİ
İnciraltı’nda mülk sahibi olan vatandaşların haklı olduğunu savunan AK Parti Milletvekili adayı Tuğrul Yemişçi, “Belediye tarafından herkesi memnun edecek bir proje yapılmaması belediyenin eksikliğidir. İnsanların mağdur olmaması için çalışma yapılması gerekiyordu. Birinci şartı ise Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyesi ve hükümetin uyum içinde çalışması olmalı. 2008’deki oylamalarda Belediye seçimleri de yaklaşmış olacak. Belediye ve Hükümet aynı partide olursa bu sorun hallolur” dedi.