İnciraltı konusunda son söz, hükümetin

EXPO 2015'in nerede olacağı tartışılırken, Abdullah Gül, "Önümüzdeki günlerde kesin bir açıklama yapılacak" dedi

Yeni Asır – 21.02.2007{nomultithumb}


HEYETLE GÖRÜŞMÜŞTÜ
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, geçtiğimiz günlerde, İzmir'den gelen EXPO heyetiyle görüşmüştü. Gül, EXPO'nun İzmir'e alınması için çalıştıklarını, ancak yer konusunda henüz karar verilmediğini ifade etmişti

EXPO 2015'in İnciraltı'nda yapılması konusunda görüşler ağırlık kazanmasına karşın, son kararı hükümetin vereceği belirtildi. İnciraltı'nın SİT kapsamında bulunması, tarım ve turizm alanı olmasının sıkıntı yarattığı kaydedilirken, kesin kararın önümüzdeki günlerde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından açıklanacağı öğrenildi. Yer tartışmalarını eleştiren Bakan Gül, "İzmir büyük düşünmeli. Küçük bakarsa, bunu hak etmemiş demektir. O zaman kazanamayız. Görüyorum ki halen, 'Bizim bölgemizde olsun, arsalar değerlensin' gibi tartışmalar oluyor. Bu tartışmaları bir kenara bırakmak gerekir" dedi.
Önümüzdeki günlerde EXPO ile ilgili çalışmaların hız kazanacağını belirten Bakan Gül, şöyle devam etti:

Kimse korkmasın
"Çok kısa süre içerisinde EXPO ile ilgili çalışmaları tamamlamayı amaçlıyoruz. EXPO, büyük bir organizasyon. Güzel bir şekilde olması için kanuni düzenlemeler de gerekir. Yönlendirme Kurulu toplantısında bazı kararlar alındı. Sürecin işletilmesiyle ilgili bazı sorumluluklar var. Onları bu hafta içinde sonuçlandıracağız. Bunlardan biri de yer seçimi. Kriterlere göre yer seçimini değerlendireceğiz. Başbakan veya benim yapacağım bir şey değil, yer seçimi. Kriterler nereyi gösteriyorsa, o şekilde olacak. İnciraltı, görüştüğümüz önemli bir alternatif."
Gül İnciraltı ile ilgili arazi sahiplerinin itirazlarına ise, "Bazıları 'Bizim arazilerimiz ne olacak' diyorlarmış. Herkesin hakkı korunur. Herkese hakkını veririz. Kimse korkmasın" diye yanıt verdi.

AKP'nin görüşü aynı
Devlet Bakanı Mehmet Aydın ise İnciraltı'nın EXPO için müsait olduğunu belirterek, "Alan geniş, ulaşım kolay. Başladığı zaman, ulaşım daha da hızlı olacak. İzmir'in büyük otellerinin bir kısmı orada. Büyük iş merkezleri orada. EXPO için yapılacak bazı binaların inşası için de alan müsait. Bana sorarsanız, en iyi birkaç yerden bir tanesi" diye konuştu. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Nükhet Hotar da, "Henüz yer saptanmadı. İki yerin adı geçiyor. Bunların arasında İnciraltı daha avantajlı" yorumunu yaptı.
EXPO Yürütme Kurulu'nda yer alan Sanayi Bakanı Ali Coşkun ise şunları söyledi:
"Şu anda aday ülke konumundayız. Bir an önce asil ülke olmak için tartışmaları bir kenara bırakarak çalışmamız gerekir. Şu aşamada İzmir'in alt yapısı müsait. Bunu ve yapılan diğer çalışmaları anlatmak için önümüzdeki günlerde yurt dışına ziyaretler yapacağız."

CHP, Urla'da ısrar ediyor
CHP'li milletvekilleri, EXPO için ikinci alternatif olan Urla'yı destekliyor. CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, "Bugüne kadar yapılmış örneklere bakarsak, hiçbiri kent merkezinde olmamış. Her şeyden önce EXPO, Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'nda yürütülmesi gereken bir organizasyon. Diğer ülkelerde böyle olmuş. Yerel unsurlar da şehrin daha ötesinde Urla'da olması görüşünde. İnciraltı SİT, tarım ve turizm alanı olduğu için uzun zamandır yapılaşmaya izin verilmeyen bir bölge. İnciraltı'nı yapılaşmaya açmak için çabalıyorlar gibi geliyor bana" dedi.
CHP'li Ali Rıza Bodur, "Yer tartışması gibi bir lüksümüz yok. Önemli olan EXPO'nun İzmir'e kazandıracağı prestij. Bu nedenle bu tür tartışmalar yapılmamalı" diye konuştu. İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, "Kent merkezi ve geniş güzel alanları var. Bana göre uygun" dedi.

39 bin dönüm boş alan var
CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı ise yer tartışmalarına şu sözlerle katıldı:
"İnciraltı özel koruma bölgesi. Orayla ilgili SİT bölgesi olduğu için kısıtlamalar var. Aynı zamanda İzmir'in akciğeri. Urla'da 39 bin dönümlük boş alan dururken, başka bir yer aramak doğru değil. Urla'daki alanın da değerlendirilmesi gerekir. İnciraltı ön plana çıkmış, ancak bilimsel bir tercih yapılmalıydı. İnciraltı ile ilgili SİT, Kıyı Kenar Kanunu, tarım arazileri gibi sorunlar nasıl çözülecek, merak ediyorum."

YER KONUSUNDA FİKİR AYRILIKLARI VAR
Kurullar, doğru kararı verecek
Yılmaz Temizocak (EGEV Başkanı): EXPO, İzmir için tarihi bir şanstır. Bu noktada 2015 EXPO'su mutlaka İzmir'de olmalı. Bunun için de gereken kanuni düzenleme yapıldı ve Yönlendirme Kurulu oluşturuldu. Yer konusunda Yönlendirme ve Yürütme kurulları, en doğru kararı verecektir."

 

O işleri en iyi Büyükşehir bilir
Tamer Taşkın (EBSO Başkanı):
Belirlenecek arazinin EXPO 2015'e uygunluğunun yanı sıra, 2015'te İzmir'in nüfus perspektifi, limanı, iskele, otoyol, ulaşımı, otelleri, 6 ayda gelecek 30 milyon turistin durumu, kavşak ve köprüleri, nüfusun kayacağı akslar gibi konuları İzmir Büyükşehir Belediyesi bilebilir, planlayabilir. EXPO yerinin kamulaştırmasının nasıl olacağını en iyi yorumlayabilecek, EXPO 2015'in nerede olacağını dizayn edecek olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ona bu desteği vereceğini açıklayan hükümetin Yönlendirme Kurulu'ndaki temsilcisi Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'dür."

 

İki yer de uzun uzun konuşuldu
Tuğrul Yemişçi (İTB Başkanı): Şimdiye kadar kapalı yapılan bu toplantıyla ilgili konuşmamayı yeğledim. Bu görüşüm devam etmekle birlikte konunun yerel ve ulusal basında yer alması karşısında şu açıklamayı yapmak istiyorum. O toplantıda İnciraltı ve Urla ile ilgili şartlar konuşuldu ve bir hafta, 10 gün içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çalışması sonucu, yerin belirlenmesine karar verildi. Yerle ilgili açıklamanın da İzmir'de yapılması kararlaştırıldı.

Halkın menfaati hiç korunmuyor
İbrahim Can Çanakçı (ANAVATAN Balçova İlçe Başkanı): Bir süre önce İnciraltı'nın geleceği ile ilgili toplanan çalıştayda, Başkan Aziz Kocaoğlu ile karşı karşıya gelmiş, 'Burası EXPO alanı olarak ilan edilecek. Siz halkın duyguları ile oynuyorsunuz' demiştim. Şimdi bu alan benim iddia ettiğim gibi EXPO alanı olacak. Üzüldüğüm konu, İzmir ve Balçova'yı yönetmek üzere seçilen Aziz Kocaoğlu ile Mehmet Ali Çalkaya'nın, İnciraltı ve Bahçelerarası'nda yaşayan halkın menfaatlerini korumayan bir yönetim anlayışı taşımasıdır.

Bölgemin daha şanslı olduğuna inanıyorum
Selçuk Karaosmanoğlu (Urla Belediye Başkanı): EXPO alanı ile ilgili olarak İnciraltı mevkiinin belirlendiği görüşüne katılmıyorum. EXPO 2015 için hala Urla'nın en şanslı ve en doğru yer olduğunu düşünüyorum.

Vatandaşlar, asla mağdur edilmemeli
Sedat Köse (İzmir Ziraat Odası Başkanı): EXPO'nun İnciraltı ya da Urla'da olması önemli değil. Önemli olan İzmir'de yapılması. EXPO ile İzmir kazanacaktır. Ancak eğer EXPO İnciraltı'nda yapılacaksa, bugüne kadar defalarca mağdur edilen yöre halkını mağdur etmeyecek tedbirler alınmalı."

Milano'dan daha avantajlı olmalı
Mustafa Türkmenoğlu (Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı): Yerle ilgili net bir değerlendirme yapabilmek için resmi açıklamayı beklemek lazım. Seçilecek yerin, EXPO'yu İzmir'e getirecek bir alan olmasıdır. Yönlendirme ve Yürütme Kurulu, EXPO 2015'i İzmir'e getirme konusunda Milano'dan daha avantajlı bir yerin seçimi için gereken dikkat ve özeni gösterecektir.