‘İnciraltı imara açılsın’

Milletvekili adaylarıyla toplantı yapan bölge halkı, belediye ile uzlaşma sağlanmazsa, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceklerini açıkladı

 

ŞİRVAN BEKTAŞ (Yeni Asır – 05.07.2007{nomultithumb})


AKP Milletvekili adayları (Soldan sağa) Cemal İpekçioğlu, Tuğrul Yemişçi, Ali Aşlık ve Talat Yalvaç, İnciraltı sakinlerinin düzenlediği toplantıya katıldı. Dernek Başkanı Ekrem Şen (üstte), uzlaşma istedi.

EXPO 2015 uygulama alanı olarak İnciraltı'nın belirlenmesine karşı çıkan İnciraltı'ndaki arazi sahipleri, dün düzenledikleri toplantıda bölgenin imara açılmasını istedi.
Hükümet ve belediyenin arazi sahipleriyle uzlaşması ve İnciraltı'nın imara açılması gerektiğini belirten Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği Başkanı Ekrem Şen, aksi takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceklerini açıkladı.

Hakkımızı istiyoruz
Balçova Termal Tesisleri'ndeki dünkü toplantıya, AK Parti milletvekili adaylarından Tuğrul Yemişçi, Ali Aşlık, Cemal İpekçioğlu, Talat Yalvaç, Demokrat Parti milletvekili adaylarından Işılay Saygın, Emin Dinleten, Serdar Yılmaz, Tülin Dilşen ve Faruk Aksekili katıldı. Dernek Başkanı Ekrem Şen, mülkiyet haklarının nasıl korunacağıyla ilgili bir karar çıkmadığı için, EXPO 2015'in de İnciraltı'nda yapılmasına karşı olduklarını söyledi. Şen, EXPO ile bölge halkının, arazilerinin yüzde 45'ini kaybedeceklerini belirterek, "Dolayısıyla yıllardır maduriyet yaşayan halk, bu kararla bir kez daha ezilecek. Geleceğimizi nasıl düzenleyeceğimizi bilmediğimizden çare üretmek için hukuki yollara başvuracağız. Zaten bölgedeki planlamanın gecikmesi nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurduk" dedi.
EXPO ile ilgili yer seçiminin yanlış olduğunu söyleyen Demokrat Parti İzmir Milletvekili adayı Işılay Saygın ise şunları söyledi:
"Sadece Mehmet Tekelioğlu ve Abdullah Gül'ün sözü ile İnciraltı EXPO alanı ilan edildi. Bunun için ikisinin de hesap vermesi gerekir. Çünkü bu alan 2. Bölge SİT alanı iken 1. Bölge SİT alanı ilan edilmiş. Buradaki insanlar çok mağdur oldu. Şimdiye kadar mevzi planlarla idare edilmiş. Artık bu alanın tümünün imar planı yapılmalı. EXPO için en uygun yer, Urla'daki Yüksek Teknoloji Enkstitüsü alanıdır."
Tuğrul Yemişçi ise herkesi memnun edecek imar planının yapılmamasının belediyelerin eksikliği olduğunu vurguladı.