İnciraltı ile EXPO’yu almak

İnciraltı ile EXPO'yu almak

nedim.atilla@aksam.com.tr

 

Geçen perşembe gecesi yayınlanan, pazar günü de tekrarlanan Ege TV'deki "Haftalık" programına ilişkin olarak hem Sayın Vali'nin veda toplantısında hem de katıldığımız dost toplantı ve sohbetlerinde gündemimizde hep EXPO ve İnciraltı vardı. Zaten üç-dört gündür de yeniden EXPO'yu tartışmaya başladık. Urla'dan yazan arkadaşımız Atalay Ergezen, perşembe günü için mükemmel bir haber hazırlıyor onu da kaçırmayın derim.

Erol Yaraş ve Hamdi Türkmen ile birlikte gerçekleştirdiğimiz programın konuğu Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu idi… "EXPO için en ideal yerin Urla olduğuna baştan beri inanıyoruz. Master planımızda da böyle geçiyor. Çünkü bu organizasyonun kimi sektörleri tetiklemesi gerekiyor. Yarımadadaki turizm potansiyelini, doğal kaynakların kullanımını tetiklemesi için biz Urla'yı uygun gördük. Ancak buna alternatif olarak İnciraltı kafalara kazındı. Hem İzmirlilerin hem BİE yöneticilerinin hem de Ankara'nın…" diyerek sözlerine başladı Kocaoğlu.

Ertesi gün Yeni Asır'ın manşetinde Şebnem Bursalı'nın Ankara'dan yazdığı özel haberi ile İnciraltı'nın kesinleştiği açıklanıyordu. Dışişleri Bakanı Gül'e yakınlığı ile bilinen İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu'nun da açıklaması bu yöndeydi. Vali Köksal'ın veda toplantısında konuştuğumuz İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da artık İnciraltı'dan dönüş olmadığını dile getiriyordu.

Herkesin hakkını korumak

TV'deki programda yer seçiminde her türlü uzlaşmacı tavrı sergilemek zorunda olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Hem hükümet nezdinde hem sivil toplum örgütleri hem de gayrimenkul sahipleri nezdinde, daha da önemlisi şehir adına bunu yapmak zorundayım" diyordu. Başkan Kocaoğlu, "Planlamada herkesin hakkının korunması vardır, herkesin mutlu olması diye bir şey yoktur. Kentin hakkı korunacak, gayrimenkul sahibinin hakkı korunacak, planlama ilkeleri korunacak" dedi… Tabii ki kolay değil herkesin hakkını korumak ama Başkan kararlı…

Şimdi EXPO'yu bir kenara bırakıp Başkan'ın şu sözlerinin altını çizelim: İnciraltı'nın kurtuluşu planlamada. EXPO olsa da olmasa da planlamada… Burada kırılma noktası, 'inşaatta nitelik mi nicelik mi?' sorusudur. Bir kat fazla inşaat mı, yoksa nitelikli bir coğrafyada nitelikli yapılan işler mi? Arazi sahiplerinin nitelikle daha kazançlı olacağını düşünüyorum. Yoğunluğa endekslenerek bir metrekare fazla yapayım mantığını güttüğünüzde, İnciraltı'nı da Yeşilyurt, Bornova, Karşıyaka'ya benzetiriz. Bunu göre göre böyle bir imar çalışmasına gitmek doğru olmaz.

Bizce de aynen öyle: EXPO'yu alsak da almasak da İnciraltı'nı planlamak zorundayız.

Başkan programın sonunda bizce en önemli konuya parmak bastı. Olimpiyat Komitesi, Üniversite Oyunlarını düzenleyen FISU, EXPO'ları düzenleyen BIE gibi kuruluşlar düzenleme yerini çok önemsiyorlar ve bu düzenleme yerinde hukuki bir problem olmamasını istiyorlar. Bu ne demektir biliyor musuz? İnciraltı'nda herkesin onay vermesi demektir, konsensüs demektir, mutabakat demektir.

Hemen karşı çıkıldı

Peki İnciraltı böyle mi? Başkan "İnciraltı'nda mülkü olan insanlar, karşı çıkıyorlar" diyordu.

Ancak cuma öğleden sonra ve cumartesi günü işin iyice çıkmaza girdiği anlaşıldı. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, "Tüm üyelerimizi ve İzmirlileri kentimizin geleceğini ipotek altına almaya çalışan, EXPO adaylığımızı olumsuz yönde etkileyerek tehlikeye sokabilecek, siyasi ve ekonomik rant politikalarına karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz" deniliyordu.

Açıklamada, doğru yerin Urla olduğu belirtiliyor ve şu görüşlere yer veriliyordu: "EXPO İzmir 2015 için yer seçimiyle ilgili tüm kurum ve kuruluşların, meslek odalarının, üniversitelerin görüş ve önerileri alınarak İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilen 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı'nda, belirlenen Urla ve İYTE kampus alanı avantajlı konumu gerekçelendirilerek önerilmiştir. Kaldı ki aynı Nazım İmar Planı'nda İnciraltı bölgesi tarım alanı olarak gösterilmektedir. Mevcut koşullarda sorunları bilinirken, yer seçiminde yapılan İnciraltı tercihi, İzmir'in 2015 adaylığının şimdiden sonlandırılması anlamına gelecektir."

Şimdi siz BIE'cilerin yerinde olsanız bu açıklamadan sonra İnciraltı'nı kabul eder misiniz? Ben olsam etmezdim… Yarım kalmış gibi görünen başlığımızı tamamlayalım: İnciraltı ile EXPO'yu almak… Mümkün mü? Biraz zor görünüyor. Urla ile almak daha kolay gibi geliyor.

13.03.2007 Akşam EGE {nomultithumb}