İnciraltı dosyası İdare Mahkemesi’nde

300 DÖNÜMLÜK ARAZİNİN 1. DERECE SİT İLAN EDİLMESİ ÜZERİNE DAVA AÇILDI

EXPO 2015'in yapılacağı yerin karşısında yeri olanlar, imar planı ve kurul kararının iptal edilmesini istiyor

 

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır – 10.07.2007{nomultithumb})


İTİRAZ ETTİLER
İnciraltı Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği Başkanı Ekrem Şen (solda) ve avukat Mustafa Kemal Turan, Koruma Kurulu kararına itiraz ettiler

EXPO 2015'in yapılacağı alanın karşısında 1. derece SİT ilan edilen bölge mahkemelik oldu. Mülk sahipleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı 1/25 binlik planın iptali ve Cahar Dudayev ile İnciraltı Ağaçlı Yol arasındaki yaklaşık 300 dönümlük araziyi 1. derece SİT ilan eden Koruma Kurulu kararının iptali için İdare Mahkemesi'ne dava açtı.
Mülk sahiplerinin avukatı Mustafa Kemal Turan, Turizm Bakanlığı'nın, EXPO'nun düzenleneceği alanla ilgili aldığı kararın iptali için de dava açacaklarını bildirdi.

13 dosya oldu
İnciraltı Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği üyeleri, iptal davaları için İzmir 1 ve 3 Nolu İdare mahkemelerine başvurdu. Dernek üyeleri ayrıca, 1991 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararı ile "Turizm Alanı" olarak ilan edilen bölgenin, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/25.000'lik nazım imar planında "Tarım Alanı" yapıldığını belirterek, Bölge İdare mahkemelerinde toplam 13 ayrı iptal davası açtı.
Avukat Mustafa Kemal Turan, davalarla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:
"Koruma Kurulu, 2002 yılında aldığı kararda Turkuaz, Deniz Bilimleri Enstitüsü, karakol, amfitiyatro gibi binaların da yer aldığı Cahar Dudayev Kavşağı'ndan ağaçlı yola kadar olan alanı 2. derece SİT ilan etmişti. Şimdi, Büyükşehir'in başvurusuyla aynı alan 1. derece SİT ilan edildi. 1. derece SİT bölgseinde, geçici amaçla dahi olsa yapılaşma mümkün olmaz. Ancak, orada halen birçok bina bulunuyor. Kurul bu kararlarıyla, keyfi davranmaktadır. Çünkü, bölge için 1999'dan bu yana aldığı 3 ayrı karar vardır."
Dernek Başkanı Ekrem Şen de, mülk sahiplerinin, yaşanan gelişmeler karşısında tedirgin olduğunu belirterek, "İnciraltı EXPO alanı olarak ilan edilirken konsensus sağlanmadı. Konu, oldu bittiye getirildi. Yetkililer, verdikleri sözlerin arkasında dursun" diye konuştu.

Çalışmalar etkilenmez
EXPO 2015 Genel Sekreteri Tunç Soyer ise gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 1/25 binlik mevzi planı, bizim 'Uluslararası düzeyde EXPO burada yapılacak' dememiz için yeterlidir. Bunun dışında imar planı yapılması, Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Turizm Bakanlığı'nın işidir. 2008'de EXPO kazanıldıktan sonra bölgede mutlaka imar düzenlemesi yapılması gerekiyor. EXPO kazanılmadığı takdirde bölgeyle ilgili başka türlü bir plan yapılabilir. Bu durum, EXPO çalışmalarını engellemez."