İnciraltı böyle olacak

İzmir’in EXPO yolculuğu

Planlara göre EXPO, şimdiki Bahçelerarası’nda yapılacak. Burası; gölleri, gondolları, botanik bahçeleri, tiyatroları, sergi alanları, teleferiğiyle rüya gibi olacak. Altı ay boyunca dünyanın dört bir köşesinden en az 40 milyon kişi gelecek. Kapılardan içeri her gün orta büyüklükteki bir şehir nüfusu kadar en az 300 bin kişi girecek…

BANU ŞEN – Milliyet EGE – 12.11.2007{nomultithumb}

İzmir’in talip olduğu EXPO 2015’in tasarım planı, 21 Eylül 2007’de Paris’teki Uluslararası Sergiler Bürosu’na özel kuryeyle gönderildi. İzmir’le rakibi Milano arasında tercih yapacak ülkelerin delegelerine, yapılacak çalışmalar, görüntülerle 340 sayfalık iki kitap halinde anlatıldı. Buna göre EXPO İzmir, 30 Nisan 2015 Perşembe-31 Ekim 2015 Cumartesi tarihlerinde düzenlenecek ve 105 ülke katılacak. Dünyanın en büyük fuarı 185 gün boyunca açık kalacak. Gündüz EXPO’su 08.00-22.00 saatleri arasında, konserlerin ve gösterilerin yer alacağı gece EXPO’su ise 22.00-03.00 arasında yapılacak. En az 40 milyon ziyaret gerçekleşecek ve 58 bin 500 kişi çalışacak. İnciraltı’daki EXPO alanına teleferik hattı, 35 bin kişilik Ay-Yıldız Tiyatrosu ve dev bir kule yapılacak. Feribot iskelesi, suni göl, köprüler, seyir tepesi, sergi pavyonları, 103 restoran ve bin 500 konutluk köy kurulacak.
EXPO 2015’le İzmir’in, sağlık alanında ilk akla gelen dünya şehri kimliğini kazanması öngörülüyor. Proje sadece İzmir değil, Ege Bölgesi ve Akdeniz kentlerinin gelişimine de önemli katkıda bulunacak.
İzmir-Ankara’ya 3 saat süren hızlı tren yolculuğuyla bağlanacak. İstanbul ve İzmir arasında otoyollar olacak. Şehir, ikinci bir haavalanı kazanacak.
Metro yaygınlaşacak. Şehiriçi ulaşım, denizden ve karadan hızlanacak. Tarihi binalar restore edilecek. Kadifekale kent dönüşümüyle ormanlık alan haline gelecek. Buradaki antik tiyatro gün ışığına çıkacak.
Kentin yenilenmesiyle yaşam kalitesi yükselecek.
İzmir en az 10 yıllık bir sıçrama yapacak.
Yaklaşık 20 milyar dolarlık yeni yatırımlar yapılacak.
Türkiye’nin dört bir yanındaki inşaat, imalat, makine, elektronik, turizm, gıda ve sağlık gibi onlarca sektörde yeni iş fırsatları doğacak.

Fuarın 10 katı büyüklüğünde
Altı ay sürecek EXPO için Amerika’dan, Asya’dan, Afrika’dan, Avusturalya’dan dünyanın her köşesinden en az 40 milyon ziyaretçi gelecek.
İncirlatı’ndaki 370 hektarlık EXPO alanı, Kültürpark’tan 10 kat büyük olacak. Burayı günde ortalama 300 bin kişi gezecek.
EXPO alanında ulaşım, teleferik ve gondolların yanı sıra mekik otobüsler, doğa dostu diğer alternatif araçlarla yapılacak.
EXPO’nun bitmesinden sonra İnciraltı, kent halkına nefes aldıracak. Sağlık temasına uygun botanik bahçeleri, spor alanlarıyla binlerce kişiye hizmet verilecek. Burası; kültür, sergi, tiyatro ve açık hava gösterileriyle yeni bir cazibe merkezi haline gelecek.
EXPO alanı içerisinde hazırlanacak tema bahçelerinde ise özel olarak seçilmiş bitkilerle ziyaretçiler hem dinlenecek hem de bilgilenecek.
Örneğin, gölgesi altında dinlendikleri söğüt ağacının dünyanın en mucizevi ilaçlarından aspirinin yapımında kullanıldığını öğrenecekler.

70 bini aşkın sanatçı, 30 bin faaliyet
EXPO süresince yaratıcı sanat sergileri, seramoniler, tiyatro, dans, müzik, resim, fotoğraf, video ve büyük açıkhava gösterileri gibi faaliyetlerin sayısı 30 bini aşacak. Çeşitli ülkelerden gelecek sanatçı sayısı ise 70 bini bulacak. Ulusal günlerde her ülke özel şov yapacak.
Bu performansların sergilenebilmesi için EXPO alanında irili, ufaklı çok sayıda sergi salonu, sinema ve oditoryumlar inşa edilecek.
EXPO’da yer alacak resim, tiyatro, sinema gibi kültürel faaliyetlerde de sağlık temasından yararlanılacak. Bir komedi gösterisini izleyen ziyaretçiler kahkahalarla gülerken, sağlıksız yaşamın nelere mal olacağını düşünecek.

İçeri saatte 65 bin kişi girecek
EXPO giriş kapıları: Kucak açan insan formuna uygun tasarlandı. 5 giriş olacak, saatte 65 bin kişi, 176 turnikeden geçerek içeri girecek.
Ay-Yıldız Tiyatrosu: Ay şeklinde oturma düzeni ve yıldız şeklinde bir kule inşa edilecek. Burada her gün konserler, gösteriler olacak.
10 bin kişilik amfitiyatro yapılacak.
103 restoran olacak.
1000 satış noktası bulunacak.
Toplam 35 bin etkinlik düzenlenecek.
Bin 500 konutluk EXPO köyü ve çocuklar için özel bir ev kurulacak.
EXPO Gölü: 120 dönüm olacak. İçinde teknelerle tur atılacak, çeşitli su etkinlikleri yapılacak.
EXPO Tepe: 65 dönüm alana ağaçlıklı yeşil tepe oluşturulacak. Burada restoranlar ve dinlence merkezleri yer alacak.
EXPO Parkı ve Bahçeleri: Yaklaşık 200 dönüm alan ağaçlandırılıp çimlendirilecek.
Teleferik hattı: EXPO alanının üzerinden, bölgeyi kuşbaşı izleme imkanı yaratacak.
EXPO bittikten sonra kent, Kültürpark’ın 10 katı büyüklükte, New York’taki Central Park ya da Londra’daki Hyde Park gibi bir alan kazanacak. Pavyonları kongre ya da araştırma merkezlerine müzelere dönüştürülecek.

Tasarladıklarımızı anlattık
EXPO 2015 Genel Sekreteri Tunç Soyer, gelinen aşama ve proje ile ilgili şu bilgileri verdi:
''Mart 2008’de, EXPO’yu kazanan kent belli olacak. İki yıl süre verecekler. Siz neler tasarladığınızı ortaya koyacaksınız. Orada da denetleneceksiniz. İşte bu noktada kentle ilgili tüm vizyon projelerinin 2010’a kadar ortaya dökülmesi gerekiyor. Burada da uçamıyorsunuz. Çünkü öngördüğünüz projelerin gerçekleşme sürecini de denetleyecekler. Bunları da 5 yılda, 2015’e kadar tamamlayacaksınız.

YARIN: Kocaoğlu’ndan çarpıcı açıklamalar