İnciraltı biter mi?

Cihad TAYSİ 

Bahçelerarası ve İnciraltı’nın imar sorunu, İzmir’in gündemini son 15-20 yıldır meşgul eden bir konu. İzmir’in nadide alanlarından biri olan bu bölge, bugüne kadar İzmir’in kronik sorunu olan “istemezükçülerin” gazabına uğramıştı.

Bugün gelinen noktada ise 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı için toplantılar yapılıyor. Devamlı söylüyoruz, İzmir bugüne kadar hep “istemezükçü” zihniyetin kafası ile bir arpa boyu yol alamadı. Bunun örneklerini saymaya gerek yok zaten hepimiz biliyoruz  neler olduğunu… Çünkü ortada rant var. İyi de rant var diye bu şehir hep yerinde mi sayacak?

Sanki bu haliyle İnciraltı’nda rant yok. Şimdi de rant var, kır düğün salonları, restoranlar, kafeleri devralmaya kalkın bakın, kaç para isteyecekler?

Şimdi ise zaten çiftçi bitmiş durumda. Bu anlamda bu bölgede tarımdan bahsetmek bile saçmalık olur. Bu bölgede artık tarım yapmak mümkün değil, o iş yıllar önceymiş. Şehrimiz durmadan büyüyor. İzmir’in kabuğunu kırması ve bir yere doğru genişlemesi lazım. Bu yerlerden en doğrusu İnciraltı ve Bahçelerarası… İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu eleştirsek bile toplantıda söylediklerine katılmamak elde değil. Evet gerekirse ağaç da kesilir. Ama yerine binlercesi dikilebilir. Bu, kimsenin çevre düşmanı olduğunu göstermez.

Üzgünüm ama bu planlamada da uzlaşılamazsa ve mahkemeler ardı ardına açılmaya devam ederse İnciraltı’nın bittiğini mülk sahiplerinin torunlarının çocukları bile göremeyecek. Sonuçta öyle ya da böyle birileri bu işten çok ama çok karlı çıkacak.

Ben yıllardır mağdur olan mülk sahiplerinin karlı çıkmasını istiyorum. Ortak bir paydada buluşulur ve uygun planlama yapılırsa mahkeme yolu ile önü kesilmezse İzmir bu planlamayı başarırsa bir ilk olacak ve İzmir’de tarih yazılacak belki de ölü toprağını üzerimizden bu sebeple atmış olacağız.

Kaynak: Yenigün – 22.04.2010