İnciraltı bataklığa döndü!

MASMAVİ DENİZ, İŞTE BU HALE GELDİ

Trilyonlar harcanarak temizlenen Körfez’den kötü haber var. Sahilin Kent Ormanı’na komşu en gözde yeri atıkla doldu, simsiyah oldu. Çevreye burun direklerini kıran koku yayıldı

 {nomultithumb}Fotoğraf: EMRE BİNİCİ İzmir Milliyet – 01.05.2007

ESKİDEN CAM GİBİ BERRAKTI
İzmir’in gözbebeği İnciraltı’ndaki balıkçı barınağı kirliliğe teslim oldu. Kültürpark’tan üç misli büyük, yüzlerce ağaç dikilen Kent Ormanı’nın yanındaki mavi sular, siyaha döndü. Hafta sonu binlerce kişinin nefes almak için geldiği bölgeden, kötü koku yayılmaya başladı.

SÖZDE KORUMA ALTINDA
Bu durum, sahilde dolaşanların attığı çöpler ve denizin sürüklediği atıkların uzun süre temizlenmeyip sı€ sulardaki yosunları çürütmesi sonucu ortaya çıktı. Doğal koruma bölgesi ilan edilen, EXPO 2015 için de önerilen kentin en prestijli yerindeki manzara tepkiyle karşılandı.

ÇEVRE FELAKETİ KAPIDA
Balıkçılar, rahatsızlık veren tablonun, çevre felaketine dönüşmek üzere olduğunu savundu. Dalgakıranın içinde kalan kıyı şeridi bataklık hale gelirken, sorunun giderek büyüdüğü belirtildi. Büyükşehir Belediyesi’nin bir an önce gereken önlemi alması istendi.

Dibi görünüyordu

İnciraltı sahili özellikle cumartesi ve pazar günleri binlerce kişiyi ağırlıyor. Kafeteryalara, restoranlara gelenler, çevreyi gezenler, balıkçı barınağında ummadıkları manzarayla karşılaşıyor. Eskiden cam gibi dibi görünen deniz, şimdi bataklığa dönmüş durumda. Etrafa yayılan ve havalar ısındıkça artan kötü koku da nefes aldırmıyor.