İnciraltı ateşten gömlek

EXPO’nun yeri için İnciraltı’nın seçilmesi, içinde EXPO hedefini vuracak bir riski taşıyor. Çünkü, BIE Genel Sekreteri Loscertales aylar öncesinde, ‘Yerle ilgili açılacak dava bile İzmir’e kaybettirir’ demişti.

EXPO’NUN yeri olarak İnciraltı’nın seçilmesi, beraberinde çeşitli tartışmaları getirdi. Nazım İmar Planı’nda büyük bölümü tarım arazisi olarak gösterilen İnciraltı’nın yapılaşmaya açılmasının önündeki engellere değinen Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, çok sayıda dava açılacağı uyarısını yaptı.

ŞEHİR Plancıları Odası Başkanı Tolga Çilingir, EXPO için en uygun yer..

olarak Buca’yı önerdiklerini hatırlatıp, ekledi: ‘İnciraltı seçilirse kesinlikle yargıya başvuracağız.’ BIE Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscertales de, açılacat tek davanın İzmir’in şansını tamamen yok edeceğini söylemişti.

Hayati Aktulun(39): EXPO’nun İzmir’e gelmesi bir piyango olur. İnciraltı olursa tabi ki süper olur. Yatırımlar buradaki dokuyu kesinlikle bozmaz.

Menderes Aktulun (37): Normal fuarların bile bize çok faydası var. İzmir ekonomisi yerinden oynar. İnciraltı’ndaki kötü durum düzene girer, toparlanır.

Murat Kayserilioğlu(37): Kuşadası’na gemi yanaşıyor. İçinde bin turist esnaf bayram ettiriyor. Burada ise, en az 50 milyon kişiden bahsediliyor

İsmail Bafralı(31): Tek düşüncem buradaki halkın zarar görmemesi. Şu andaki durum gerçekten çok kötü. Daha kötüsü olamaz ki zaten. Herkes çıkış arıyor.
EXPO’da yer sıkıntısı

EXPO’NUN yeri için İnciraltı’nın seçilmesi, EXPO hedefini tehlikeye atacak gizli bir riski taşıyor. Nazım İmar Planı’nda çoğunluğu tarım arazisi olan bu bölgede yapılaşmanın önünün nasıl açılacağı tartışma konusu. Bu konuyla ilgili daha şimdiden, Şehir Plancıları Odası Başkanı Tolga Çilingir, yargıya başvuracaklarını açıkladı. Kendilerinin en uygun yer olarak Buca’yı önerdiklerini söyleyen Çilingir, ‘Yer seçimi için oluşturulan kurullarda, uzman odaların görüşleri yok’ dedi.

KONAK Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, EXPO’nun başarıya ulaşması için öncelikli sorunun yer olduğunu, yerin de kesinlikle pürüzsüz olması gerektiğini vurguladı. Tuncağ, ‘İnciraltı olması benim işime yarar. Ancak, orada ciddi yargı sorunları çıkabilir. Son açıklamalar da bunu gösteriyor. Bence, kesinlikle riske girilmemeli. Ortak bir uzlaşıyla yeni bir alan belirlenmelidir. Acele edilmemeli fakat, zaman da kaybedilmemeli. Benim tercihim Urla’dan yanadır’ diye konuştu.

KARŞIYAKA Belediye Başkanı Cevat Durak ise, görüşlerini şöyle aktardı: ‘Bizim önerilerimiz dikkate alınmadı. Sesimiz duyulmadı. Hayırlı olsun demek istiyorum. Ancak, İnciraltı bir dizi risklerle dolu bir alandır. Bence konuyla ilgili geniş katılımlı bir arama konferansı acilen düzenlenmeli.’ BIE Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscertales de geçen aralık ayında, ‘EXPO’nun yeri iyi seçilmeli. Açılacak tek davanın İzmir’in şansını tamamen yok edeceğini unutmayın’ demişti.

Star Ege – 21.02.2007