Nazım Plan’a itiraz da var destek de…

İZMİR DHA
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde önümüzdeki hafta oylanması beklenen "Kentsel Bölge Nazım İmar Planı"yla ilgili tartışmalar sürüyor. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ın olumsuz görüş bildirmesinin ardından, CHP İl Başkanı Selçuk Ayhan, AKP İl Başkanı Ali Aşlık, Şehir Plancıları Odası Başkanı Tolga Çilingir, Mimarlar Odası Başkanı Tamer Başbuğ da planla ilgili fikirlerini açıkladı.
İşte satırbaşları…

Teknik bir konu, yorum yapamam
CHP İl Başkanı Selçuk Ayhan

Teknik bir konu. Yorum yapamam. Grubumuzun oylamada takınacağı tavır, yapılacak toplantıda belirlenecek. Görüşelim bakalım.

Günü kurtarmaya yönelik
AKP İl Başkanı Ali Aşlık

Büyükşehir Belediyesi'nde işler birkaç bürokratın, 'Ben yaptım oldu mantığıyla' yürüyor. Hazırlanan plan, İzmir'in çoğu noktada elini kolunu bağlayacak unsurlar taşıyor. Çok daha kapsamlı, özel sektörün önünü açacak bir plan olması gerekirdi. Bugüne kadar oylanmaması nedeniyle İzmir'de birçok yatırım engellendi. Bir an önce yapılsın bitsin. Aksi takdirde başka sıkıntıları da beraberinde getirecek. Oylamadaki kararımızı grup toplantısında belirleyeceğiz. Planda, İzmir'in EXPO adaylığının da unutulmaması gerekiyor. Eğer EXPO 2015 bize verilirse, aynı belediyecilik anlayışıyla İzmir bunu kaldıramaz. Belediyede zihniyet değişimi olmalı. Bu plan, günü kurtarma mantığıyla hazırlanmış.

Önyargılı değiliz, bekleyip göreceğiz
Şehir Plancıları Odası Başkanı Tolga Çilingir

Planla ilgili toplantılara katıldık, ama geldiği son aşama hakkında bilgi sahibi değiliz. Pazartesi (yarın) yapılacak toplantıya da katılacağız. Görüşlerimizin ne kadar dikkate alındığını göreceğiz. Şimdiden değerlendirme yapmak erken olur. Bütününe bakmak gerek. İtiraz da edebiliriz. Bekleyip göreceğiz. Ancak önyargılı değiliz. Olumlu görüşme süreci geçirdik.

Bizim için çok olumlu
Mimarlar Odası Başkanı Tamer Başbuğ

Parça parça planlarla kentin yok edilmesine karşıyız. İlk kez bütüncül bir plan yapılıyor. Bazı sorunları, eksiklikleri elbet olacak. Herkesin bir beklentisi var. Bütüncül bir plan bazı beklentileri de karşılayamayabilir. Bizim için çok olumlu bir plan. İzmir'in önüne bakıyoruz. Biz, görebildiğimiz bütün aksaklıkları söyledik.

Külliyen yanlıştır demek olmaz
Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu

Hazırlanan her planda mutlaka eksiklikler olacaktır. Değerlendirme yaparken bizim asıl dikkat ettiğimiz şey, çalışmanın kentsel gelişimin mantığına uygun olup olmadığıdır. Hazırlanan nazım imar planı genel olarak merkezdeki sıkışıklığı çevreye yayma eğilimi taşıyor. Zaten yasa ile 50 kilometre çapında bir daire çizilmesi ve çevre ilçelerin Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanması da aynı mantığa hizmet ediyor. Planın bu stratejiye paralel olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle 'Külliyen yanlıştır' demek doğru olmaz. Ancak fikir alışverişi açısından eksik kaldı. Örneğin bizlerin görüşleri alınmadı.