Narlıdereliler evlerinden olmak istemiyor

Narlıdereliler evlerinden olmak istemiyor

Hüsniye Çetin

Göç etmek zorunda kalmış daha çok Kürt emekçi ailelerinin oturduğu Narlıdere’de uzun zamandır Kentsel Dönüşüm Projesi konuşuluyor.

Göç etmek zorunda kalmış daha çok Kürt emekçi ailelerinin oturduğu Narlıdere’de uzun zamandır Kentsel Dönüşüm Projesi konuşuluyor. Yoksullukları ile boğuşan halkı şimdi de evsiz kalma korkusu sardı. Narlıdere’den çıkarılmak istenen vatandaşlar, kesinlikle yerlerinden edilemeyeceklerini söylüyor.
Projenin başkalarına rant alanı sağlayacağına inandıklarını belirten vatandaşlar, belediyenin Narlıdere’yi vatandaşların daha güzel bir yerde yaşaması için projelendirmesini istiyor. Ancak Kentsel Dönüşüm Projesi’nde, mahalle sakinlerinin karar verme süreçlerine katılabilmesi ve bunun sonucunda kentsel çevre, belediye hukuku ve proje örgütlenmesi hakkında bilgi sahibi olması mümkünken yerel yönetim böyle bir olanaktan uzak duruyor.

Kendileri anlattı

Narlıdere sokaklarında vatandaşlara yönelttiğimiz değişik sorularla onları anlamaya ve anlatmaya çalıştık.

Yaşadığınız mahalle de içinde olmak üzere kimi mahallelere yönelik kentsel dönüşüm projesi uygulanıyor, bu konudaki düşüncenizi alabilir miyiz?

Muhacir Selen (İnşaat işçisi): Kendi arsama evimi kendim yapmak isterim. Belediye bize proje versin. Dört-beş kişi birleşerek kendimiz yapalım. Buradakilerin yüzde 90’ı inşaat işçisidir. Bizim arsalarımız üzerinden müteahhitler zengin ediliyor. Arsamız üzerindeki yapılaşma hakkını kendimiz kullanalım. Belediye inşaatlarımızı denetleme görevini yapsın. Belediye müteahhitler ile çıkar üzerinden anlaştığı için halk her zaman kaybediyor. Ben kırk yıldır burada yaşıyorum. Buralara ilişkin proje oluşturulurken bizlerin de görüşleri alınarak projelendirme yapılmalı.

Burada karşılaştığınız temel sorunlar nelerdir?

Fikriye Baran: Öncelikle ulaşım büyük bir sorun. Pazara gidiş geliş çok zor. Çocukların oynayacağı ve nefes alacağımız bir park yerimiz yok. Çocuklar sokaklarda oynuyorlar. Mahallenin kanalizasyon bağlantıları yok. Kirli sular dışarılara akıyor. Mahallemize sağlık ocağı yapılmalı.

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında evlerinizin kat karşılığında müteahhitlere verilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben apartmanda yaşamak istemiyorum. Müstakil evimde yaşamak istiyorum. Apartmanda komşuluk ilişkileri kalmıyor. Arsalarımız üzerine yapılan d airelere zenginler yerleşecek ve bizi küçümseyecekler. Küçümsemediklerini düşünsek bile biz onların karşısında ekonomik anlamda ezileceğiz. Apartmanlar arasında boğulacağız. Sonuç olarak apartmanda yaşamak istemiyoruz. Bunu engellemek için mahalleli birlikte hareket etmeli. Müteahhitler para kazanacak diye insanlığımızdan olmamalıyız.

Yaşadığınız bölgeye dair belediyenin bir projesi var. Bir genç olarak sizin belediyeden beklentileriniz neler?

Gürsel: Çocuklar ve gençler hiçbir sosyal etkinliğe dahil olamıyor. Gençler için spor, tiyatro, müzik gibi ücretsiz etkinlikler düzenlenmeli. Sonuç olarak belediye bu konulara özellikle eğilmeli. Böylece gençlerin çeteleşme, uyuşturucu gibi olumsuzluklardan etkilenmeleri önlenir.

Evrensel / 05.03.2008