Narlıdere’de heyelan tehlikesi

<Fotoğraf: Bora ŞENGÖREN> Yenigün – 02.03.2007
Narlıdere Çamtepe Mahallesi Hürriyet Sokağı, bir vatandaşın arsasında yaptığı hafriyat çalışması ve Ekim ayında yağan şiddetli yağmurdan sonra çökmeye başladı. Heyelanı boyutuna yaklaşan çöküntü’ye Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur el koydoğunu açıkladı.
Ansor apartmanına 4 metre uzaklıktaki çöküntü, apartman sakinlerini korkutuyor. Göçüğü yerinde incelediğini belirten Başkan Batur, “Bir ya da iki gün içinde yol çalışmasına başlayıp orasının düzeltilmesi için gerekeni yapacağız. Mülk sahibine uyarı yazısı yazıp en kısa zamanda istinat duvarının yapılmasını ve doldurulmasını sağlayacağız” diye konuştu.
26 Şubat günü mahalleyi olayı yerinde inceleyerek duruma el koyacağını açıkladı.
Narlıdere Çamtepe Mahallesi Hürriyet Sokaktaki yolun yarısı Ekim ayında yağan şiddetli yağmurdan dolayı çöktü. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur 26 Şubat günü mahalleyi olayı yerinde inceleyerek duruma el koyacağını açıkladı.
Uyku uyuyamıyoruz
30 Ekim’de yağan şiddetli yağmurdan sonra yaklaşık 3 metresi çöken yol orada yaşayan vatandaşlarda korku yaşandı. Çöken yerin Ansor Apartmanı’na gelmesi için 4 metrelik pay kaldı. Vatandaşlar bir daha şiddetli yağmur yağdığında apartmanlarının çökmesinden korktukları için küçük bir yağmurda bile geceleri uyku uyuyamadıklarını belirttiler.
Yolun çöktüğü 30 Ekim tarihinden itibaren birçok kez Narlıdere Belediyesi’nin kapısını aşındırdıklarını belirten Ansor Apartmanı sakini Hüseyin Tiryaki, “Belediye’den yol çöktüğünden beri en az 10 kere yapılmasını istedik. Ancak 4 aydan beri gelmeyen cevap 26 Şubat günü geldi. Bir yağmur yağacak diye ödümüz kopuyor. Çocuklarımızı sokağa çıkartamıyoruz. Buradan aşağı düşecekler diye. Zaten çöküntü bize 4 metre uzaklıkta şiddetli bir yağmurda apartmanda çökecek diye çok korkuyoruz. Şiddetli olmayan bir yağmurda bile gece gözümüze uyku girmiyor” diye konuştu.
Narlıdere İtfaiyesi’nin arkasında bulunan yolun Narlıdere Merkeze çok yakın olduğunu belirten Tiryaki, “Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur çöken yolun 10 günde onarılması için gerekeni yapacağının sözünü bize verdi” dedi.
Duruma el koyduk
26 Şubat günü Mahalleye gidip mahalle sakinlerinin yol çöküntüsü korkusu sorununu yerinde dinleyen Başkan Batur ise, “1 yada 2 gün içinde yol çalışmasına başlayıp orasının düzeltilmesi için gerekeni yapacağız. Mülk sahibine uyarı yazısı yazıp oranın en kısa zamanda istinat duvarının yapılmasını ve doldurulmasını sağlayacağız” diye konuştu.