Narlıdere İzmir’e soluk aldıracak

Narlıdere Belediyesi, ‘Beyaz Vadi’ projesiyle İzmir’e yeni bir turistik alan kazandıracak. Pamukkale travertenlerinin benzeri oluşturulacak. Proje 2 milyon YTL’ye mal olacak

Narlıdere’de hayata geçirilecek “Beyaz Vadi” projesi ile İzmir yeni bir turistik alana kavuşacak. İzmir’in Narlıdere Belediyesi, kente soluk getirecek bir projeye imza atıyor. Gelecek yıl başlanacak “Beyaz Vadi” projesi ile ilçede Pamukkale travertenlerine benzer yapay travertenler oluşturulacak. Atıfbey Deresi üzerindeki 100 dönüm araziyi kapsayan proje için yılbaşında ihaleye çıkılacak. Yaklaşık 2 milyon YTL’ye mal olacak projenin, 2009 yılında tamamlanması planlanıyor.

Kentin son dönemlerde yapılan en prestijli projeleri arasında yer alan Beyaz Vadi ihalesinin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, ihalenin yılbaşında bitirileceğini ardından yapım ihalesine çıkacaklarını söyledi. Projenin yapımına ise 2008 yılı itibarıyla başlanacağını ifade eden Batur, “Narbel-Narkent konutları yanındaki Atıfbey Deresi’nin kuru dere yatağını ıslah edeceğiz. Pamukkale travertenlerindeki gibi travertenler oluşturulacak. 100 dönüm arazide su oyunları, kafe, restoran, piknik ve oyun alanları olan komplike bir proje hazırladık. Sadece Narlıdere değil İzmir’e dönük bir proje. Narlıdere’nin hatta İzmir’in son dönemlerde yapılan en prestijli projesi. 750 metrekare restoran, 500 metrekare kafeterya 100 metrekare çay bahçesi ve açık alanlar, 400 metrekare kır kafeteryası, 25 metrekare uzunluğunda bir köprü, otopark ve seyir terasları yapılacak” diye konuştu. Bu projeyle ilçenin bir cazibe merkezine dönüşeceğini kaydeden Batur, “Beyaz Vadi”nin 2 milyon YTL’ye mal olacağını bildirdi.

BEYOĞLU MODELİ

Öte yandan, eski İzmir fotoğraflarındaki tramvay görüntüleri yeniden canlanıyor. Narlıdere Belediyesi, Konak ve Kordon boyunun anılarda kalan tramvay görüntülerini, Sahilevleri’nde hayata geçirecek. İlçeye nostaljik bir hava getirecek tramvay projesi için model de belirlendi. İstanbul’un ünlü Beyoğlu tramvayları Narlıdere’de turistik turlar atacak. Turizm amaçlı tek hat üzerinden Narlıdere Şehitliği’nde başlayacak olan tramvay, üç kilometrelik yol üzerinde Sahilevleri Mahallesi’nde çalışacak. Şehitlik Kavşağı İnci Büfe arası tek hatta gidiş geliş olarak çalışması planlanan tramvay, ücretsiz olarak hizmet verecek.

ONAY BEKLENİYOR

Başkan Abdül Batur, proje için teknik olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yazı yazdıklarını, cevabını beklediklerini dile getirerek, “Henüz cevap yazısı gelmedi. Onay bekliyoruz. 1 ay içinde gelir diye düşünüyoruz. Tramvayın modelini belirledik. Beyoğlu hattında çalışan model olacak. Tek hat üzerinde çalışacak. 40 kişilik olmasını düşündük. Vatandaşlarımıza nostalji yaşatacak, geçmişi canlandıracak, geçmişle insanları buluşturacak bir proje. Narlıderelileri denizle buluşturacak, insanlara deniz sevgisini yeniden aşılayacak bir çalışma olacak. Her iki projeyle de ilçemize hareket gelecek” şeklinde konuştu. Yeni belediye hizmet binalarının da ay sonunda tamamlanacağını bildiren Batur, vatandaşların aynı bina içinde bütün belediye hizmetlerini alabilecekleri, son derece donanımlı ve en son teknolojiyi kullanan bir anlayış sunacaklarını sözlerine ekledi.

Sezen ÖZSAVRANGİL / İZMİR – Akşam 28.09.2007{nomultithumb}