Narkissos Mordoğan’da yaşayacak

Narkissos Mordoğan’da yaşayacak

Aşktan kaçınan bir delikanlı olarak tasvir edilen Narkissos’un nergis çiçeğine çevrildiği mitolojik öyküye konu olan “su kaynağı”nın, İzmir’in Karaburun İlçesi’ne bağlı Mordoğan’da bulunduğu iddia edildi. Mordoğan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, su kaynağının bulunduğu bölgenin turizm merkezi haline getirileceğini bildirdi. Karaburun’da bulduğu, halen Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi’nde sergilenen 10 milyon yıllık hayvan fosilleriyle dünyadaki bilimsel çalışmalarda adı geçen Gazeteci-Yazar Neşet Öztekin, şimdi de Mordoğan’da Narkissos’un mitolojik öyküsüne konu olan su kaynağını bulduğunu iddia etti. Öztekin, çalışmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, İngiltere’deki müzelerden gelen kaynaklar doğrultusunda elli yıldır bölgede araştırma yaptığını söyledi. Mordoğan’a 4.5 kilometre uzaklıkta nergis çiçekleriyle ünlü Başpınar bölgesinde 2 yıl önce bulduğunu iddia ettiği su kaynağının tarihinin araştırılması için resmi makamlara bilgi verdiğini belirten Öztekin, şöyle konuştu:

“Mitolojiye göre Narkissos, bu pınarın suyunda kendi yüzünü görüp aşık olmuş ve orada ölümsüzleşmiş, daha sonra da nergis çiçeğine çevrilmiş. Hayatımın büyük bölümünde öyküye konu olan bu kaynağı bulmak için uğraştım. Kitaplardan okuduğum bu suyu bulmak için 1950’li yıllardan beri çalışıyorum. İki yıl önce buldum. Kaynağa zarar gelmemesi için bunu sır gibi sakladım ama şimdi 75 yaşındayım ve bu gerçeği açıklamadan ölürsem gözlerim açık gider.”

DESTEK İSTENECEK

Mordoğan Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise bölgedeki nergis çiçeklerinin başka yerde yetiştirilemediğini belirterek, Mordoğan’daki nergis çiçekleri ile Neşet Öztekin’in iddiasının örtüştüğünü söyledi. Bu doğrultuda Narkissos’un efsanesini Mordoğan’da yeniden canlandırmak için proje hazırladıklarını, Karaburun Kaymakamlığı ile birlikte bölgeyi turizm merkezi haline getirmek için girişimlerde bulunduklarını belirten Çakır, şunları ifade etti:

“Bu konuda çeşitli kurumlara bilgi verdik, gelip araştırılmasını istedik. Şu anda İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden projeyle ilgili destek alıyoruz. Projeler tamamlanınca burayı turizme kazandırmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan maddi destek isteyeceğiz.”

Proje kapsamında su kaynağının çevresine şarap evleri yapmayı düşündüklerini ifade eden Çakır, “Burayı bir turizm merkezi haline getirmeyi, gelecek misafirlere o günleri yaşatmayı istiyoruz” diye konuştu.

1944’te çevrilmişti

Ünlü arkeolog, çevirmen, deneme ve inceleme yazarı Azra Erhat’ın Mitoloji Sözlüğünde, Narkissos, “Aşktan kaçınan bir delikanlı, nergis çiçeğine çevrildi” olarak tanımlanıyor. MÖ 1. yüzyılda yaşamış ünlü Latin Şairi Ovidius’un, nergis çiçeğine adını veren Narkissos ile ona aşık Echo efsanelerini birleştirdiği anlatımları, 1944 yılında Tercüme Mecmuası’nda Can Yücel çevirisi ile yayınlanmıştı.

Akşam Ege / 26.05.2007