İnşallah 2B’leri de satacağız!

İnşallah 2B'leri de satacağız!

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerinin, çözülmesi gereken önemli bir sorun olduğunu söyledi. Özak, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlü-ğü'nün 2007 yılı çalışmalarının değerlendirilmesi ve 2008 yılı hedefleriyle ilgili Antalya'da devam eden toplantıda yaptığı konuşmada, orman vasfını kaybetmiş 2B arazileri ile ilgili aksaklıkların giderilmesi için, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla ilgili bakanlıklarla toplantı yaptıklarını hatırlattı. 2B'nin, son derece önemli ve çözülmesi gereken bir konu olduğunu belirten Özak, şöyle konuştu:

"2B, önemli bir sorun, çözmemiz gereken bir konu. Türkiye'nin sorunu, sosyal sorun, ekonomik sorun. Bir ifadeye göre 25 milyar dolar getirecek Türkiye'ye, bir ifadeye göre daha fazla… Ama ondan da önemlisi sosyal olarak çok önemli işlevi görülüyor. Bunun çözümünde geçmiş 3-4 yılda birtakım işler yapıldı. Ama gelinen noktada Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü konuya müdahale etmezse çözülemiyor. 'İşi ehline teslim edin' diyor Hazreti Peygamber. O yapılmalı, o yapılacak. İnşallah onu da çözeceğiz."

'TAPUSUZ GAYRİMENKUL, NİKAHSIZ EŞ'

"Tapusuz gayrimenkul nikahsız eşe benziyor" diyen Özak, "Gerçekten öyle: Bir eşiniz var nikahsız, bir araziniz var tapusuz. İkisi birbirine çok benziyor. Nikahtaki o keramet tapuyu aldığınız da da size aynı mutluluğu verebiliyor" diye konuştu. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün geçen yıl döner sermayeden genel bütçeye 400 milyon YTL'den fazla katkı yaptığını ifade eden Özak, personele döner sermayeden ek ödeme yapabilmek için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Özak, tapu ve kadastro personelinin döner sermayeden ek ödeme almayı hak ettiğini dile getirdi.

'KATAR EMİRİ ARAZİ ALMAK İSTİYOR'

Bu arada Türkiye'nin "parlayan bir yıldız ve cazibe merkezi" olduğunu dile getiren Özak, geçen hafta Cumhurbaşkanı Gül ile Katar'a gittiğini, Katar Emiri ve Başbakanı'nın hayalinin İstanbul'da arazi almak ve İstanbul'a yatırım yapmak olduğunu ifade etti. Yabancılara emlak satışı ile ilgili çok talep bulunduğunu ve arazi satışıyla ilgili problemlerin "çözülmekte olduğunu" dile getiren Özak, "Yaptığınız her çalışma takdir ediliyor" diye konuştu. Haftasonları bazı temel atma ve açılış törenlerine katıldığını belirten Özak, "Gerçi çok temel attığınız için Temel kalmadı diye kızıyor Karadenizliler" diye espri yaptı.

Toplantıya, Güney Kore'nin FC Seul Takımı'nın teknik direktörlüğünü yapan ve takımının Antalya kampında, sağ asil tendonu kopan Şenol Güneş de katıldı. "Takım arkadaşı" Şenol Güneş'in de salonda bulunduğunu ve konuşmasının çok alkış aldığını vurgulayan Bakan Özak, "Sanırım siyaset için hazır durumdadır kendisi" dedi. AA

Bu sorunun çözümü 'satış' olmamalı

AKP, 2003 yılında gelir elde etmek için kamuoyunda kısaca 2B orman arazilerinin satışını gündeme getirmiş, bu girişim birçok çevre örgütü, kamuoyunun tepkisi ve 10. Cumhurbaşkanı Sezer'in veto kararı ile engellenmişti. Sezer, veto gerekçelerinden birinde, düzenleme ile devlet ormanlarının gerçek ya da tüzel kişilerce işletilmesine olanak sağlandığını ve bunun orman işgalcilerini özendireceğini ve ormanların varlıklarını tedit edeceğini vurgulamış, devletin görevinin ülkenin orman gibi zenginliklerini satmak değil korumak olduğunu belirtmişti.

Ancak, AKP seçim sonrası 2B orman arazilerinin satışını, kapsamını daha da genişleterek yeniden gündeme getirdi. Türkiye'nin orman doğal varlığının tehlikede olduğunu belirten çevreciler, "2B Arazileri Satılmasın" imza kampanyası başlattı. "Soruna dönüşen konunun çözülmesi zorunludur, ancak 'satış' doğru yöntem değildir" denilen çevrecilerin bildirgesinde, şunlar kaydedildi:

"Siyasal iktidarlar dört yıl vadelidir, iktidara gelmek için yakılmasına, talan edilmesine göz yumulan doğal ormanlarımızın yerine gelmesi ise mümkün değildir." 
 
Birgün / 11.02.2008