İMZALAR SANTRALA KARŞI

ŞAHAP AVCI

ALİAĞA- Foça Çevre Platformu (FOÇEP) üyeleri, Aliağa'da Enka şirketinin kurmak istediği termik santrale karşı Bakırçay bölgesinden topladıkları 4 bin imzayı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) gönderdi.

Aliağa PTT binası önünde toplanan FOÇEP üyelerinin basın açıklamasına, Bakırçay Çevre Platformu üyeleri, Petrol İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı İsmail Doğan ve yönetim kurulu üyeleri de destek verdi.

FOÇEP adına basın açıklaması yapan Dönem Sözcüsü Bahadır Doğutürk, santral için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde olumlu ÇED raporu verildiğini söyleyerek, Aliağa ile Yeni Foça arasındaki bölgenin sanayi kuruluşları nedeniyle zaten kirli durumda olduğunu vurguladı. Doğutürk, “Bölge bu kadar kirlenmişken ithal kömürle çalışacak bir termik santral, sadece bu bölgeyi değil İzmir Körfezi’nin güney kıyılarını ve İzmir’in kuzey kıyı bölgesini de çok olumsuz etkileyecektir. Burada termik santral kurmak bir akıl tutulmasıdır. Bu bölgede termik santrale izin vermek İzmir’e ihanettir” dedi.

Açıklamaların ardından, platform üyeleri topladıkları 4 bin imzayı PTT kargo ile EPDK’ye gönderdiler.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 02.07.2010 {nomultithumb}