Muğla’ya bölge müzesi geliyor

Muğla’ya bölge müzesi geliyor

ÖZCAN ÖZGÜR

MUĞLA- Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, kente bir bölge müzesi kazandırmak için çabalarının sürdüğünü belirterek, “Bazı kentlerin sanayi dışında diğer öz değerleriyle ön plana çıkması gerekir. Yıllar geçtikçe bu öz değerlerin sanayi kadar önemli olduğu anlaşılır. Muğla, üniversite ve kültür kentidir” dedi.

Gürün, Muğla'nın özgün halini koruyarak, şehri geleceğe taşımak gerektiğini vurguladı. Muğla'nın Kışla semtinde bir bölge müzesi kurulması için çalışma başlattıklarını belirten Gürün, şunları söyledi:

“Bu bölge müzesinde kentimizin 195 ören yerindeki eserlerin yer almasını istiyoruz. Sayın Kültür ve Turizm Bakanı'na konuyu ilettiğimizde, destek vereceğini kaydetti. Bölge müzesi hem göze hem de kulağa hitap edecek bir yer olacak. Daha önceki il müdürümüz Sayın Murat Süslü'nün Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü olması da bizim için büyük bir şans. Kendisi de bu konuyu destekliyor. Biz Ören yerlerine sahip çıkmak istiyoruz. Ancak bölge müzesi kurulurken, ören yerlerindeki eserlerin tamamını bu müzeye alacağımız zannedilmesin. Sadece Muğla markası altında, bizleri dış dünyaya tanıtan eserleri sergileyeceğiz. Biz Muğla olarak bu projeyi de başaracağız. Bu müze kurulursa ilimize çok büyük katkı sağlayacak.”

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 17.08.2010 {nomultithumb}