Muğla’ya 3 marina yapılacak yat kapasitesi 10 bin olacak

TÜRKİYE'DEKİ SAYI 39'A YÜKSELECEK
Milas-Ören, Datça ve Dalaman ilçelerine yapılması planlanan marinalarla birlikte Muğla'daki marina sayısı 16'ya çıkacak. İzmir Ulaştırma Bölge Müdürü Tekin, "Akdeniz çanağında yaklaşık 1 milyon yat dolaşıyor. O yüzden 50 bin yat bağlama kapasitesine ulaşmak öncelikli hedefimiz" dedi . İzmir Ulaştırma Bölge Müdürü Ömer Tekin, Muğla'ya yapılacak 3 yeni marina hakkında bilgi verdi. 15 yıldır gündemde olan Dalaman Yat Limam'nm bölgedeki 1. derece olan SİT alanının, 2. dereceye dönüştürülmesi ve Tabiat Varlıkları Kurulu'nun da projeye olumlu bakması ile bugünkü noktaya gelindiğini belirten Ömer Tekin, "Proje, koruma imar planının hazırlanması ve onay aşamasına geldi, önümüzdeki 3 ay içerisinde Dalaman Yat Limanı'nın temelini atmayı planlıyoruz" dedi.
15 YILLIK HAYAL
Tekin, Dalaman'a yat limanı yapılmasının yaklaşık 15 yıldır gündemde olduğuna işaret ederek şunları söyledi: "Dalaman'a, bin 200 yat kapasiteli liman yapılacak. Dalaman'a yapılacak olan limanın Muğla ve Türkiye turizmine olumlu bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Dalaman'ın dışında Datça yat limanının ihalesi daha önceden yapıldı. Datça'da küçük bir sıkıntı var, o sıkıntı aşıldıktan sonra temel atılacak. Üçüncü yat limanı ise Milas-Ören'e yapılacak. Buranın da ihalesi yapıldı. Yer kiralama aşamasına gelindi. Bu 3 yat limanının 1.5 yıl içinde tamamlanmasını bekliyoruz. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak olan bu 3 marinanın bildiğim kadarıyla 23.5 yıl kiralama süresi var."
HEDEF 50 BİN
Muğla'nın önemli turizm merkezlerinin yaklaşık 7 bin yat bağlama kapasitesine sahip olduğunu anlatan Tekin, "Akdeniz çanağında yaklaşık 1 milyon yat dolaşıyor. Akdeniz çanağında dolaşan bu yatların en azından yüzde 5'ini ağırlayacak kapasiteye, 50 bin yat bağlama kapasitesine ulaşmak öncelikli hedefimiz" diye bildirdi. Türkiye'deki marinalarm birçoğunun 5 yıldızlı oteller düzeyinde olduğunu belirten İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Okuyucu, "Bu nedenle alt gelir düzeyindeki gruplara hitap etmiyor. Bu grupların kullanabileceği basit şekilde yat ve teknelerin bağlanabileceği yeni marinalar yapılmalı" dedi. ATM Dalaman Dış Hatlar Terminali İşletmesi Genel Müdürü Hamdi Güvenç ise yapılacak 3 marinayla bölgenin turist profilinin değişeceğini söyledi. ? MUĞLA / AA Türkiye'nin en büyük yat limanlarından 13'ü Muğla'nın Marmaris, Datça, Bodrum ve Fethiye ilçelerinde bulunuyor. Muğla'nın ilçelerindeki yat limanları yaklaşık 7 bin yat bağlama kapasitesine sahip. Milas-Ören, Datça ve Dalaman'a yapılması planlanan 3 yeni marinayla birlikte Türkiye'nin 26 bin olan yat bağlama kapasitesinin artırılması hedefleniyor. Yeni yapılacak 3 marinayla birlikte Türkiye'deki marina sayısı ise 39'a yükselecek.
Kaynak: Habertürk Egeli – 12.01.2011