Muhtarlar, bölünmeye karşı bildiri dağıttı

Muhtarlar, bölünmeye karşı bildiri dağıttı

AKP’nin yeni ilçeler kurma tasarısına karşı olan Bornovalı muhtarlar, 3 günde 15 bin protesto imzası toplamıştı. Önceki gün de vatandaşları bilgilendirmek için tam 10 bin bildiri dağıttılar.

Hükümetin; İzmir’de Karşıyaka, Bornova ve Konak’taki bazı mahalleleri ayırarak, yeni ilçeler kurma tasarısına tepkiler dinmiyor. ‘Bayraklı’ya bağlanmaları gündemde olan Bornova’nın Manavkuyu (Lütfü Kırkpınar), Mansuroğlu (Yasemin Yavuz Cezer) ve Osmangazi (Kemal Gürbulak) mahallelerinin muhtarları, 3 gün içinde topladıkları 15 bin protesto imzasıyla gündeme gelmişti. 3 muhtar, bu kez de bir günde 10 bin bildiri dağıttı. Pankartlar asarak bölünmeye karşı olduklarını, AKP’yi kınadıklarını dile getiren muhtarlar, evleri de tek tek dolaşarak, vatandaşlara bilgi verdi. Mahalle sakinlerinin de bu tasarıya tepkili olduklarını dile getiren Kırkpınar, Cezer ve Gürbulak, “Tamamen siyasi olan ve mahallerimize yarardan çok zarar getirecek bu karar, geri alınmalı” dedi.

Bildiride şu cümleler yer aldı: “Bornova Belediyesi’nden sağlıklı şekilde hizmet alabiliyoruz. Çünkü Bornova’nın 127 yıllık belediye geçmişi var. Bayraklı’nın ilçe yapılmasının elbette yanındayız.  Ancak Bayraklı’nın tarihi ve coğrafi sınırları içinde kalan mahallelerin ilçeye katılması gerekir. Mahallelerimiz, Bornova sınırları içindedir ve öyle kalmalıdır. Bu konuda halka neden danışılmıyor? Siyasi hesaplara alet olmak istemiyoruz. Halk biziz. Karar bizim. El ele verelim, Bornova’yı böldürmeyelim.”

Milliyet Ege / 03.03.2008