Mogan’da yaşam bitiyor

* Belediye gölü besleyen yeraltı sularını çekiyor

* Su seviyesi ıson bir ayda ı1 metre azaldı

* Gölde toplu balık ölümleri yaşanıyor

* Türkiye'deki nadir kuş türleri gölü terk ediyor

* Sazlıkların kesilmesi kirliliği artırdı, denge bozuldu

Mahmut LICALI Gökhan ERKUŞ

Türkiye'de yaşayan kuş türlerinin yarısına yakınını barındıran Mogan'ın ekolojik zenginliği yapılan bilinçsiz çalışmalar nedeniyle alt üst olmuş durumda. Toplu balık ölümleri, bazı kuş türlerinin neslinin tükenmesi, Anakent Belediyesi'nin rekreasyon alanı yapmak için kestiği sazlıklar ve göl etrafındaki yeraltı sularının belediye tankerlerince çekilmesi nedeniyle Mogan bataklığa dönüşüyor.

ÖLÜMLERİN NEDENİ KİRLİLİK

Mogan Gölü'ndeki oksijen seviyesinin azalması nedeniyle son üç yıldır yaşanan balık ölümleri geçtiğimiz hafta yine tekrarlandı. Anakent Belediyesi'nin yaptığı rekreasyon alanı çalışmaları kapsamında gölün kuzeyinde yer alan sazlıkların sökülmesi nedeniyle gölün bulanıklaşması ve su devinimini kaybetmesi oksijenin azalmasına ve balık ölümlerine neden oluyor. Gölde kirliliğin artmasıyla güneş ışığını göremeyen su bitkileri oksijen üretemiyor. Ayrıca, gölün kendi kendini temizleme sistemi olan sazlık alanların azalmasıyla da büyük küçük yüzlerce balık ölerek sahile vuruyor. Ölü balıkların yarattığı kötü koku nedeniyle gölün bazı kesimlerine yaklaşmak dahi mümkün olmazken, kirliliğin artmasının devam etmesi durumunda toplu balık ölümlerinin yeniden yaşanabileceği belirtiliyor. Anakent Belediyesi gölün çevresinin yaklaşık dörte birlik kısmını rekreasyon alanı şeklinde düzenlemek için 25 milyon YTL harcamıştı.

KUŞLAR KAÇTI!

Türkiye'de yaşayan 556 kuş türünün yaklaşık yarısına ev sahipliği yapan Mogan'da sazlıkların kesilmesi doğal hayatı da etkiledi. Son iki yıldır göle gelen kuş türlerinin sayısının düştüğü doğa dernekleri ve doğaseverler tarafından her fırsatta vurgulanırken, sazlıkların sökülmesi ise balıkçıl kuşları zor durumda bırakıyor. Geçtiğimiz yıl "dik kuyruk" ve "alaca balıkçıl" türlerinin sayısında büyük bir azalma saptanmıştı.

YERALTI SULARI ÇEKİLİYOR!

Anakent Belediyesi'nin başkentte yaşanan susuzluğa çare olarak sunduğu "Alo Sulama" adlı hizmeti kapsamında göl çevresi ve yakınındaki yeraltı suları tankerlerle çekiliyor. Belediye ekiplerinin yeraltı sularını çekmesi, gölü besleyen ana kaynağın kurumasına ve göl sularının da azalmasına neden oluyor. Mogan Gölü, bir ay önceki su seviyesine göre, yaklaşık 1 metre düşmüş durumda. Bölgede yaşayan yurttaşlar ise son 20 gündür su seviyesindeki düşüşün gözle görülür hale geldiğini belirtirken, hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi de Mogan'ın suyunun azalmasını hızlandırıyor. Diğer göllere göre daha sığ olan Mogan'da su seviyesinin azalması, sazlıkların kuruması ve gölün ekolojik dengesinin yerle bir olmasına neden oluyor.

 

Cumhuriyet Ankara – 27.07.2007