Mülkiyet sorunu butik otele engel

Mülkiyet sorunu butik otele engel

Tarihi Kemeraltı Esnafı Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar, bölgede butik oteller kurulmasını öngören projelerinin yabancı ve İstanbullu yatırımcılardan büyük ilgi gördüğünü, ancak han sahiplerinin aralarında anlaşamaması nedeniyle projeyi hayata geçiremediklerini söyledi.
Gülaylar, Kemeraltı'nı 24 saat yaşayan bir turizm merkezi haline getirebilmek amacıyla, çarşının değişik noktalarındaki iş hanlarının butik otel haline getirilmesini kapsayan bir proje hazırlattıklarını ve projeyi İzmir Ticaret Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İzmir Destination Grubu gibi kurum ve ortaklıklara tanıttıklarını ifade etti.
Projenin yatırımcılardan çok ilgi gördüğünü dile getiren Gülaylar, "Odalardan çok olumlu tepkiler aldık. Talepli yatırımcı sayısı da çok. Aralarında yurt dışından gelen yabancı yatırımcılar ve İstanbullu iş adamları da var. Ancak iş hanlarının birden çok sahibi olduğu ve han sahipleri aralarında anlaşamadığı için yatırımcılar kaçıyor" dedi.
Mülkiyet sorununu çözebilmek amacıyla han sahiplerini ikna etmeye çalıştıklarını ifade eden Mehmet Gülaylar, kendilerinin de ortak olduğu Kemeraltı AŞ adlı bir şirket kurduklarını, yatırımcı olarak butik açmayı istediklerini kaydetti.

Kemeraltı'nın üçte biri boşaldı

Kemeraltı'ndaki esnaf sayısını içeren bir anket yaptıklarını ve anket sonucunda son 4 yıl içinde bölgedeki esnaf sayısının 11 bin 700'den 8 bin 726'ya düştüğünü tespit ettiklerini kaydeden Gülaylar, çarşıdaki üç dükkandan birinin boş olduğunu ifade etti.
Butik otellerin açılmasıyla birlikte Kemeraltı'nın çekim merkezi haline geleceğini ve otel çevresinde fitness center, spa merkezleri gibi iş yerlerinin açılacağını dile getiren Gülaylar, son yıllarda boş kalan iş yerlerinin de atıl durumdan kurtulacağını belirtti.
Projenin kaliteli turist ve iş adamlarını çekmeye yönelik hazırlandığını ifade eden Gülaylar, "Çarşıdaki esnaf 2 YTL'lik ürün yerine turistik eşyalar satacak. Butik oteller, gecelik 100 dolar ve üstü konaklama kapasitesine sahip turist ve iş adamlarına hitap edecek" diye konuştu.
Kemeraltı'nda bar, pavyon gibi eğlence merkezlerinin açılmasına karşı olduklarını söyleyen Gülaylar, "ailelerin kabul ettiği", "düzeyli" bir turizm merkezi yaratmak istediklerini kaydetti.

Kemeraltı danışma merkezleri kurulacak

Mehmet Gülaylar, çarşıyı canlandırmak amacıyla hazırladıkları bir diğer projenin "Kemeraltı Danışma" merkezleri olduğunu söyledi.
Çarşı girişinde ve Hisarönü Cami yakınlarındaki iki noktada oluşturulacak kulübe şeklindeki danışma merkezlerinde çalışacak İngilizce bilen bayanların turistlere ulaşmak istedikleri bölge hakkında bilgi vereceklerini dile getirdi.
Kemeraltı Çarşısı'nın 24 noktasına da bilgilendirme levhaları yerleştireceklerini söyleyen Gülaylar, projeye sponsor olması amacıyla bir bankaya teklif götürdüklerini, 300 bin YTL'ye mal olacak projenin sponsor tarafından kabul edildikten sonra hayata geçirileceğini belirtti.

Haber Ekspres / 14.03.2008