Minareye baz istasyonu vatandaşı öfkelendirdi

İzmir’de baz istasyonu kurulan camilere bir yenisi daha eklenmek istenince gerginlik yaşandı. Cemaat ve çevre sakinleri keşif için gelen görevlileri engelledi, ''Kimse sağlığımızla oynamasın'' dedi

 MUSTAFA OĞUZ İzmir DHA

Camilerdeki baz istasyonlarının yarattığı gerginlik bu defa Çiğli Çağdaş Mahallesi’ne sıçradı. Ama bu defa vatandaş önce davrandı. Hacı Aladdin Top Camisi’nin minaresine cep telefonu sinyali yansıtacak cihazların yerleştirileceği öğrenilince beklenmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde de istasyonu kuracak firmanın çalışanları geldi.
Keşif yapmak isteyen görevliler karşılarında cemaati ve çevrede oturanları buldu. Öfkeli grup onları uzaklaştırdı. Ardından da önceki gün küçüğü büyüğü çok sayıda kişi toplandı, ''Kimse sağlığımızla oynamasın'' dedi. Eyleme katılan 85 yaşındaki Kadriye Özgüner’i gösteren Çiğlililer, eğer baz istasyonu kurulursa Kadriye Nine kadar yaşamayacaklarını söyledi. Bir günde üç binin üzerinde imza da toplandı, başta valilik olmak üzere ilgili kuruluşlara teslim edileceği ifade edildi.

Diyanet İşleri kiralamış
Hacı Aladdin Top Camisi Yaşatma Derneği Başkanı Adem Şengül, minareyi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendilerine danışmadan kiraladığını belirtti.
''Yılda 5 bin dolarlık kira bunca insanın sağlığını tehlikeye atmaya değer mi?'' diye sordu, şöyle devam etti:
''Halkımız kararlı, sonuna kadar direnecek. Gerekirse camide nöbet tutulacak. Baz istasyonu kurulursa kimse ibadete gelmeyecek.''

Milliyet Ege – 25.02.2007