Milliyet Ege – 30.10.2010 – Batur’un planları mahkemeye takıldı

 İzmir 4. İdare Mahkemesi Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin açtığı davada Büyükşehir Belediye Meclisi’nin onayladığı “Narlıdere Kentsel Dönüşüm Alanı” planlarının yürütmesini temel planlama esasları ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle durdurdu.
Abdül Batur

İZMİR DHA

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, “Kentsel Dönüşüm Projesi’nin arkasındayız. İlçe için çok önemli, planın eksikliklerini tamamlayacağız.” dedi.
Şehir Plancıları Odası  kamuoyunda “Kentsel Dönüşüm Planı” olarak adlandırılan “1/1000 ölçekli 2. İnönü ve Atatürk Mahalleleri Revizyon İmar Planı”nın bir niteliği bulunmadığını, en temel planlama esaslarına ve şehircilik ilkelerine aykırı biçimde hazırlandığını açıkladı. Mevcut eğitim tesisi ve caminin uygun olmayan alanlara taşınmasıyla kamunun zarara uğratıldığı, birinci derece deprem kuşağındaki İzmir’de, planın Jeolojik Etüt Raporu’ndaki uyarılara da uymadığı belirtildi.
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, mahkemenin gerekçeli kararına göre hareket edeceklerini belirtti, “1/5 bin ölçekli planla uyumsuzluk iddiası vardı. Gerekirse 1/5 bin ölçekli plan da değişebilir. Kentsel Dönüşüm Projesi Narlıdere ilçesi için çok önemli. Planın eksikliklerini tamamlarız. Gerçekleştirmek için çalışacağız” dedi.

Kaynak: Milliyet Ege – 30.10.2010 {nomultithumb}