Milas’ta kaçak yapılaşmaya izin yok

Milas Belediye Başkanı Hürol Önder, ilçede son yıllarda giderek artan ve sosyal bir yara halini alan kaçak ve çarpık yapılaşmaya asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.
Önder, Milas'ta önemli sorunların başında kaçak ve çarpık yapılaşmanın geldiğini kaydetti.
Kaçak yapılaşma konusunda yasal yetkilerini sonuna kadar kullandıklarını ifade eden Hürol Önder, "Kaçak yapılaşma, sadece Milas'ın değil tüm, Türkiye'nin sorunu. Göç alan her kentte çarpık yapılaşma görülüyor. Ekonomisi düzgün olan her şehre göç var. Göçün olduğu her yerde de çarpık yapılaşma söz konusu. İlçemizde de çarpık, plan dışı ve kontrolsüz yapılaşma var. Özellikle, Çakalderesi, Çatlılık, Güneş Mahallesi'nin arkası, devrim okulu mevkisinde çarpık ve plansız yapılaşma oldukça yoğun" diye konuştu.

Kaçağa karşı yeni yöntemler

Hürol Önder, belediyenin Fen İşleri Müdürlüğü bünyesindeki Kaçak İnşaat Birimi ekiplerinin, kaçak yapılaşmayla mücadelede yeni yöntemler uyguladığını belirtti. Başkan Önder, "Tutanak tutmakla, ceza kesmekle hiçbir şeyi çözemiyoruz. Konu ceza kesmek, ceza keserek belediyeye kaynak aktarmak değil. Konu, sorunu çözmek. Biz, kaçak yapıların ruhsatlandırılması için inşaat sahibine süre veriyoruz. İşin başında çözüme gitmek, inşaatı yasal hale getirmek lazım. Daha sonra bu yapılamıyor. Bina yapılıp içine girildikten, elektriği, suyu bağlandıktan sonra bir şey yapamıyoruz. İnşaatın temel aşamasında ruhsat sorunu çözmek lazım. Temelde izin veriyorsunuz, ceza yazarak geçiştiriyorsunuz, bina bitiriliyor. Bundan sonra yapacak bir şey kalmıyor" dedi.

Ağır cezalar var

Kaçak binalara elektrik ve su bağlanması konusunda zaman zaman kısmi aflar çıkarıldığını belirten Önder, 2001 yıllında, ruhsatsız yapılara yönelik çıkarılan kısmi afla binaların ruhsatına bakmazsızın elektrik ve su hizmeti götürüldüğünü ifade etti.

Hürol Önder, "Buna istinaden kaçak yapıların çoğuna elektrik ve su bağlandı. Artık bina kaçaksa, TEDAŞ veya belediyenin elektrik ve su aboneliği yapmamız söz konusu değil. Ağır cezaları var" dedi. Hürol Önder, kaçak yapılara ceza verirken beraberinde yıkım kararı da aldıklarını ifade etti. Önder, "Kaçak yapı yapanlar, mutlaka savcılık makamlarımıza ihbar ediliyor" dedi.

habereskspres – 17.10.2007{nomultithumb}