‘Mühür Krizi’nde çözüm umudu doğdu

VALİ, KEMALPAŞA'DAKİ SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN UZLAŞMA ÇAĞRISI YAPTI

Kıraç, Organize Sanayi Bölgesi ile Ulucak Belediyesi arasındaki ruhsat anlaşmazlığını gidermek için tarafları buluşturdu

MURAT ŞAHİN (Yeni Asır – 23.05.2007{nomultithumb})

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) ile Ulucak Belediyesi arasında yaşanan mühür krizini çözmek için tarafları bir araya getiren İzmir Valisi Cahit Kıraç, sorunun çözümü için uzlaşma çağrısı yaptı.
Ulucak Belediye Başkanı Mehmet Türkmen'e de çözüm için 'davalardan vazgeç' mesajı veren Kıraç, toplantıya katılan taraflara sorunun çözümü için elinden geleni yapacağını söyledi. Dün İzmir Valiliği'nde konunun tarafları ile 1 saatlik bir toplantı gerçekleştiren Kıraç, toplantıda taraflara mutlaka çözüm istediği mesajını verdi.

Önemli bir adım
KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Yurdun, yaptığı açıklamada, "Toplantıda Belediye Başkanı Mehmet Türkmen davalarını geri alma konusunda güvence istedi. Türkmen, Valiliğin kendisine davaların geri çekilmesi konusunda görüş vermesiyle davaları geri alabileceğini de belirtti. Bu bile bizim için çözüm yolunda atılmış önemli bir adım" dedi.
Toplantıya, EBSO Başkanı Tamer Taşkın, Kemalpaşa Belediye Başkanı Yakup Karaca, Ulucak Belediye Başkanı Mehmet Türkmen, Kemalpaşa Kaymakamı Niyazi Ergut, KOSBİ Başkanı Pınar Yurdun, EBSO Organize Sanayi Bölgeler Koordinatörü Metin Ersan, KOSBİ Bölge Müdür Fevzi Aydın ile birlikte, iki tarafın avukatları katıldı.

Çalışacağız
Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantının ardından bilgi veren EBSO Başkanı Tamer Taşkın, bu toplantı ile çözüme bir adım daha yaklaştıklarını gördüğünü söyledi. Vali Kıraç'ın sorunla yakından ilgilendiğini ve çözüm için sonuna kadar çalışacağı mesajını verdiğini açıklayan Taşkın, "Kıraç, 'sorunu çözmek için yola çıktık' dedi. Bu söz bizi sorunun kısa süre içinde çözülmesi noktasında daha da ümitlendirdi. Toplantı çok iyi geçti. Valimiz bizimle çok ilgilendi. Ben sorunun kısa süre içinde çözüme kavuşacağına inanıyorum. Sayın Valimize de çok teşekkür ediyorum" dedi.

3 yıldır uğraşıyoruz
KOSBİ Başkanı Pınar Yurdun da toplantının ardından sorunun çözümü yolundaki umudunun daha da arttığını kaydetti. Kıraç'ın OSB'lere inanan, Türkiye'nin kalkınmasının OSB'ler yoluyla gerçekleşeceğini düşünen bir kişi olduğunu toplantıda bir kez daha gördüklerini anlatan Yurdun, şöyle konuştu:
"Biz bu sorunun çözülmesi için 3 yıldır koşturuyoruz. Ama bugüne kadar ne yazık ki, Ulucak Belediye Başkanı Mehmet Türkmen'in tavrı yüzünden bir sonuca ulaşamadık. Kıraç'ın sorunumuza gösterdiği yakınlık ve çözüm konusunda kararlı tutumu bizi daha da umutlandırdı. Kendisine bu konuda teşekkür ediyorum. Toplantıda Mehmet Türkmen davalarını geri alma konusunda güvence istedi. Türkmen, Valiliğin kendisine davaların geri çekilmesi konusunda görüş vermesiyle davaları geri alabileceğini de söyledi. Bu bile bizim için çözüm yolunda atılmış önemli bir adım."

Türkmen konuşmadı
Toplantı sonrasında Ulucak Belediye Başkanı Mehmet Türkmen, bize bilgi vermekten kaçınırken, Toplantı Odası'ndan ilk önce kendisi çıktı. Moralinin bozuk olduğu görülen Türkmen, Valiliği hızlı bir şekilde terkettiği gözlendi.

Devam eden davalar var
Toplantıda KOSBİ ile Ulucak Belediyesi sınırları içerisinde kalan 270 hektarlık bölümün ruhsat sorununun masaya yatırıldı. Sorunun çözümü için daha önce Sanayi Bakanı Ali Coşkun başta olmak üzere DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın da devreye girmesine rağmen sorun henüz çözülemezken, sorunun çözümü için daha önce KOSBİ aleyhine yetki davası açan Ulucak Belediye Başkanı Mehmet Türkmen'in davalarından vazgeçmesi gerekiyor. KOSBİ ve Ulucak Belediyesi arasında İdari mahkemelerde devam eden davalar bulunurken, daha önce Yeni Asır Gazetesi'nde de biraraya gelen taraflar, Ulucak Belediye Başkanı Mehmet Türkmen'in uzlaşmaz tavrı yüzünden sorunu çözememişlerdi.

Mesele yılan hikayesi gibi
Belediye ile KOSBİ yönetimi arasındaki anlaşmazlık ruhsat verme yetkisinden kaynaklanıyor. 2000 yılı Nisan ayında Resmi Gazete'de yayımlanan 4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu (OSB) ile imar planları ve ruhsat verme işlemleri belediyelerden alınıp OSB yönetimlerine verilmişti. Ulucak Belediyesi, 2004'te KOSBİ'deki 10 firmayı kendisinden yapı ruhsatı almadığı için mühürlemişti. Mühürleme ile 60 milyon dolara yakın yatırımın önüne geçen Ulucak Belediyesi, firmalara da 400 milyar liranın üzerinde para cezası kesmişti.
Ulucak Belediyesi OSB tüzel kişiliğinin iptali için Sanayi Bakanlığı'na karşı açtığı davayı kazanınca KOSBİ, 28 Aralık 2005 tarihinde yeni bir tüzel kişilik kurarak çalışmalarına devam etmişti. Ulucak Belediyesi bu tüzel kişiliğin de iptal edilmesi için dava açtı. Şu anda belirsizlik yüzünden yatırımcılar bölgeye yatırım yapamıyor.