Meydan Projesi ‘Veto’ Yedi

Buca'nın merkeznoktasında bulunan Kasaplar Meydanı’nı da içine alan tarihi dokuyu ayağa kaldıracak planlar yine tartışma yarattı. Meydandaki eski yapıları da kapsayan imar planı düzenlemesi, bir sonraki mecliste görüşülmek üzere gündemde bırakıldı…

 

Buca Belediyesi’nin Ekim ayı ikinci olağan meclis toplantısı başkan Ercan Tatı yönetiminde yapıldı. Meclis toplantısına, ilçe merkezini kapsayan “Buca Kentsel SİT Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı” tartışmalara neden oldu.

Kasaplar meydanında, SİT bölgesinde kalan eski binaları da kapsayan plan değişikliği ile ilgili önerge Hukuk ve İmar Komisyonlarınca oybirliği ile kabul edildi. Komisyonların sorunsuz olarak kabul ettiği önerge meclis üyelerinin tepkisi ile karşılaştı. CHP Grup Başkanvekili Hasan Sağlam, yasal gereklerin tam olarak yerine getirilmediği gerekçesi ile önergenin yeniden görüşülmek üzere komisyonlara gönderilmesini talep etti. Başkan Ercan Tatı ise Buca’ya yeni bir vizyon kazandıracak projenin 8 aydır komisyonlarda bekletildiğini belirterek bir an önce oylanmasını istedi.

Ak Parti grubu da önergenin komisyonlardan geldiği şekliyle oylanmasını isteyince Başkan Tatı meclise 10 dakika ara verdi. Kendi aralarında toplanan gruplar gündem maddesini yeniden görüştü.

Yaklaşık on dakikalık bir aranın ardından yeniden görüşülmeye başlanan önerge üzerinde yine mutabakat sağlanamadı. CHP Grup Başkanvekili Hasan Sağlam, maddenin oylanması konusunda karara vardıklarını açıkladı ancak CHP’li meclis üyesi Ali Rıza Kaya, önergenin kabul edilmesi halinde belediyenin hukuki yükümlülüklerin altına girebileceğini belirterek, mahkeme kararlarının detaylı araştırılması talebinde bulundu. Önerge, bir sonraki meclis oturumunda görüşülmek üzere gündemde bırakıldı.

Kararı değerlendiren Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı “Buca halkı 8 aydır bu projenin hayata geçirilmesini bekliyor. Umarım komisyonlarımız ve meclisimiz 8 ay sonra bir karar alabilir ve projeyi gerçekleştirmeye başlarız” dedi.

Koruma amaçlı plana konu olan 39 hektarlık alanın yüzde 56’sı konut, yüzde 24’ü yolları kapsıyor. Bu alanda 158 dükkan, 3 özel sağlık tesisi, Buca Emniyet Müdürlüğü, Buca Polis Karakolu, PTT, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Kız Yetiştirme Yurdu, 1 cami, 2 kilise, Buca Gençlik ve Eğitim Merkezi, Buca Belediyesi Kültür Merkezi, Kadın Aktivite Merkezi ve kütüphane ile 4 park ve bazı eğitim kurumları yer alıyor. Hazırlanan planda yapılaşmanın yüzde 44’ünü tek katlı, yüzde 38’ini ise 2 katlı yapılar oluşturuyor. Çalışma alanında, 1860 ve 1920 yılları arasında yapılan 222 adet tescilli yapı ile 4 doğal SİT alını bulunuyor.

Kaynak: Egeninsesi.com – 05.10.2010