Metroya bir halka daha

{nomultithumb}İZMİR'İ DEMİRAĞLARLA ÖRME PROJESİ

Üçyol-Üçkuyular, Menderes-Aliağa'dan sonra Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez hattının yapımı için de düğmeye basıldı. 3.2 kilometrelik yeni bölüm şubatta ihale edilecek

Belediye pes etmedi
BÜYÜKŞEHİR Belediyesi Bornova-Üçyol arasındaki 11.6 kilometrelik metronun güney hattını, 5.5 kilometre daha ekleyerek Üçkuyular'a uzatma girişimindeki aksaklıklara raÇmen pes etmedi. Bu kesimdeki 91 milyon YTL'lik çalışma, müteahhitle sorunlar yüzünden yarım kaldı.

Sürpriz bir açıklama
15 OCAK'TA tekrar ihale yapılarak inşaatın devam ettirileceği açıklandı ve bir sürpriz adım daha atıldı. Bu kez metronun kuzey hattını Ege Üniversitesi Hastanesi'nden Bornova Merkez'e kadar, yeraltından 3.2 kilometre uzatılmasını öngören projenin hayata geçirileceği belirtildi.

Sırada üç yeni hat var
Bu bölüm için de şubat ayında ihaleye çıkılacağı ve inşaatın iki yılda tamamlanmasının planlandığı belirtildi. Büyükşehir Belediyesi'nin "İzmir'i demiraÇlarla örme" projesinin bundan sonraki ayaklarında Üçyol-Buca, Üçkuyular-Narlıdere ve Halkapınar-Otogar bölümleri var.

Aziz Kocaoğlu: Hedef 2008 ilkbaharı

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ulaşımdaki payı yüzde 8 olan raylı sistemle taşımacılığı 2008 ilkbaharına kadar yüzde 60'a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Kocaoğlu, "İzmir'i hızlı, konforlu, çağdaş ulaşım ağıyla örüyoruz. Dünyanın gelişmiş ülkelerindeki ulaşım imkanını İzmirlilere sunacağız" dedi.

10.01.2007 – Milliyet EGE