Metroda korsan tünel çıktı

ÜÇYOL-ÜÇKUYULAR HATTINDA İNANILMAZ OLAY
Hatay’da vatandaşa ait arsanın işgal edilip kazı yapıldığı bilirkişi raporuyla belirlendi. Mülk sahipleri dava açtı

 Milliyet EGE – 04.040.2006

Sözleşmesi iptal edilecek
İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin haziran ayında başlattığı Üçyol-Üçkuyular metro hattı baş ağrıttı. Belediye, geçen hafta işleri aksattığı, yükümlüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle müteahhit firma Bayındır İnşaat’ın sözleşmesini iptal etmek için karar aldı.

Haber bile verilmemiş
ŞİMDİ de şaşırtan bir gelişme ortaya çıktı. Hatay’da, Zafer Gazi Tunalı, Ali Ulvi Tunalı ve İbrahim Köse’ye ait, Türk Koleji’nin yanındaki çok değerli alanın, metro çalışması nedeniyle işgal edildiği öne sürüldü. Mülk sahipleri Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

Tecavüz tespit edildi
ÜÇ vatandaş, "Arsalarına tecavüzün tespiti ve inşaatın tedbiren durdurulmasını" talep etti. Bilirkişi inceledi. Söz konusu bölgenin tel örgüyle çevrildiği, tünel açıldığı ve beton istinat duvarı örüldüğü belirlendi. Davacılar, "Zaramızı giderip yerimizi geri verin" dedi.

Büyükşehir: Sorumlu Bayındır

Mahkemeye savunma veren Büyükşehir Belediyesi avukatı Kübra Sayılan, "Bu işin yükümlüsü biz değiliz. Bayındır İnşaat’tır. Yüklenici firmanın kusuru ya da ihmalinden belediye sorumlu tutulamaz" dedi. Mahkemeden Bayındır İnşaat’a da tebligat yapıldı. Karar yargılama sonucu verilecek.

Avukat: Bunun adı resmen işgaldir

İZMİRLİ üç vatandaşın avukatı Tayfun Tunca, arsada kendilerine haber verilmeden metro çalışması başlatıldığını söyledi. Tunca, "Her ne gerekçeyle olursa olsun özel mülkiyete el atılamaz. Prosedür bellidir. Ortada bir kamulaştırma girişimi de yoktur. İşgal vardır" dedi.