METRODA ‘ENGEL’ YOK!

İZMİR Milliyet Ege – 25.07.2008{nomultithumb}

İzmir’in çağdaş ulaşım projelerinden biri olan metro ve hafif raylı sistemin Aliağa-Menderes Hattı’ndaki istasyonlar tamamlandı, alt ve üstgeçitlerin çoğu hizmete açıldı.

Şimdi sıra yürüyen merdivenlere ve engelli asansörlerine geldi. Bunun için de ihale sözleşmesi imzalandı.
İzmir’in kuzey ve güney gelişme alanlarını birbirine bağlayan Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürerken, inşaatlar da etap etap tamamlanıyor. Bayraklı, Kemer, Şirinyer ve İnkılap istasyonlarının ardından; Mavişehir, Ata Sanayi, Şemikler, Demirköprü ve Egekent istasyonlarında da çalışmalar sonuçlandı. Böylece Aliağa-Menderes hattında tamamlanan istasyon sayısı 9’u buldu. Gaziemir ve Çiğli istasyonlarının ise tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.
Büyükşehir Belediyesi, bu proje çerçevesinde Sarnıç, Adliye, Bayraklı karayolu üstgeçitleriyle İnkılap, Gediz ve Kemer karayolu altgeçitlerini tamamlayarak ulaşıma açtı. Şirinyer tüneli ve istasyonu  yapımı bitti. Buca Şirinyer tünelinin tamamlanmasıyla Mehmet Akif Caddesi’yle Namık Kemal Caddesi üzerindeki hemzemin geçitler ortadan kalktı, iki caddede de kesintisiz trafik akışı sağlanmış oldu.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kentin geleceğini kurguladık. Metro ağını 100 kilometreye çıkarıyoruz. Gelecek yıl 750 bin kişi, çağdaş ulaşım sistemi ile yolculuk yapacak ” diye konuştu.